Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland 1949-1999 Frans Beekman Geschiedenis wordt gemaakt door mensen in hun tijd. Wie waren het die de Vogelwacht oprichtten en uitbouwden en onder welke sociaal-economische én politie ke omstandigheden verrichtten zij vrijwillig hun zelfgekozen taak? Voor het schrijven van een geschiedenis van de Vogelwacht was dit het uitgangspunt en werd gekozen voor de volgende indeling. 1. Vogels beschermen op een eiland, 1949-1965 Schouwen-Duiveland is een ver eiland met een kleine agrarische bevolking. In 1953 wordt het zwaar getroffen door de Watersnoodramp en in 1965 krijgt het vaste verbindingen door de Zeelandbrugen de Grevelingendam. Centraal staat hier secretaris Nico Lysen, opziener der Domaniale duinen. 2. Snelle veranderingen door Deltawerken en toerisme, 1965-1973 De recreatiegolf overspoelt Schouwen-Duiveland. De Vogelwacht verbreedt haar doel stellingen. Intensivering van de landbouw geeft de vogels steeds minder plaats. Voorzitter J.P.C. Boot,fruitteler van beroep, bemiddelt tussen de verschillende belangen. 3. Met de hakken in het zand, 1973-1994 De Vogel wacht verdedigt natuur en landschap op Schouwen-Duiveland. Er is winst en ver lies op planologisch gebied. Garnalenhandelaar Frans Jansen bepaalt als voorzitter bijge staan door verschillende secretarissen 21 jaar het gezicht van de Vogelwacht naar buiten. 4. Nieuwe nutuur in een verstedelijkend Noord-Zeelancl, 1994-1999 De recreatie met haar ruimtebeslag en verstoring heeft grote nadelen. De achteruitgang van de landbouw in oppervlakte wordt merkbaar. De natuurbescherming slaat nieuwe wegen in. Restauratie van het landschap behoort tot de mogelijkheden. Albert van Harinx- ma. oud-burgemeester, leidt als voorzitter de nog altijd jeugdige Vogelwacht. 1. Vogels beschermen op een eiland, 1949-1965 De 'Vogelwacht' is 10 mei 1949 opgericht. Aan de wieg stond het echtpaar Lysen. Nico Lysen, opziener der Domaniale duinen op Schouwen en wonend te Burgh wordt alom ge zien als de initiatiefnemer. Zijn vrouw Do Lysen-Beerens wordt genoemd als stuwende kracht achter de plannen om tot een vereniging te komen. Zij werkt bij het onderwijs in de Westhoek en gaat met schoolkinderen de na tuur in. Na een oproep in de Zierikzeesche Nieuwsbode en na intensief overleg met de heer C.J.S. Ruiter, voor het ministerie van O.K.& W. belast met de uitvoering van de Vo- gelwet-1936. komen 30 belangstellenden bij een in de Tuinbouwschool te Haamstede. Zor gen zijn er rond het eierrapen en de plundering van reigernesten in Schuddebeurs. In de Kou- dekerkse Inlaag steken schoolkinderen jonge Kluten in hun zak. De familie Quist die de in laag tracht te beschermen, vindt kapot gesme ten eieren voor hun deur! Besloten wordt tot oprichting van de Vogelbesehermingswacht Schouwen-Duiveland (na 1952 Vogelwacht Schouwen-Duiveland). Naast toezicht door controleurs Vogelwet is er van meet af aan de overtuiging veel te moe ten doen aan voorlichting, nestkastjes maken en het onderwijs inschakelen. 7

Sterna | 1999 | | pagina 7