Nicolaas Henri Lysen (1911-1978) Ook wordt er meteen gewerkt aan een "Lijst broed- en trekvogels" en is er correspondentie met prof. Van Oordt en dr. Voous over deze lijst. Op 10 mei 1949 worden 16 mensen lid van de nieuwe vereniging. In het voorlopig bestuur nemen zitting N.H. Lysen (Burgh). J. Vijver berg (Noordgouwe), J. Viergever (Seroosker- ke), P.L. Vis (Haamstede). P.M. den Haan (Burgh). mevr. P. Verspyck-Methorst (Zierik- zee) en Van Scheepen (Ellemeet). Nico Lysen wordt voorlopig voorzitter en Jacob Viergever secretaris. De Vogelwacht is dus een "Westhoek'-initia- tief en richt zich in die tijd alleen op de bescher ming van vogels. De Vogelwacht is in 1949 opgericht. 10 jaar na Stad en Lande. Het was de eerste vogel wacht in Zeeland, maar als natuurorganisatie was ze vrij laat.de meeste natuurverenigingen waren al van voor de oorlog. Concrete aanlei ding voor de oprichting is het reeds genoemde primitieve optreden tegen vogels.dat velen er gert. Dat wordt in die eerste periode dan ook het doel: "De huidige vogelstand op het eiland voor het nageslacht te behouden en deze zo mogelijk te verbeteren." De vereniging wordt door enkelen gedragen met Nico Lysen als hun voorman. Het was een kleine groep en hun in vloed was beperkt.Vanaf 1951 houdt voorzitter mr.W. M. Paardekoper Overman vermoedelijk secretaris Lysen wat uit de wind. Memorabel is het bezoek van prinses Beatrix aan de meeu wenkolonie in 1951. De Watersnoodramp van 1 februari 1953 be tekent een keerpunt in de geschiedenis van hel eiland. Door de herverkaveling verandert Schouwen-Duiveland radicaal. Ook "de on volprezen eilandelijke sfeer ging in die ene fe- bruari-nacht voorgoed ten onder" schrijft Lysen in 1969. In 1956 vertrekt voorzitter Paardekoper Overman en in 1957 wordt L.F. van Santen Kolff voorzitter (Lysen heeft voorkeur voor een 'naam' als voorzitter). Er is eind jaren '50 bemoeienis tot het behoud van de Westen- schouwense Inlaag, maar dat leidt niet tot aan koop als natuurreservaat. Verderplaatst de Vo gelwacht in samenwerking met de politie Nico Lysen kwam in 1935 als opziener der Do- maniale duinen naar Schouwen. Hij had een tuinbouw-opleiding en had ook met werklozen gewerkt. Dat waren belangrijke voorwaarden voorde baan, waarnaar overigens, zo vond ik bij toeval, de latere voorzitter Boot had gesolli citeerd. Bij de bebossing van de duinen wer den velen in de Westhoek aan werk geholpen. Als echt natuurliefhebber had Nico er moeite mee, dat na 1920 grote delen van de duinen met dennen beplant waren. Hij voelde zich aangesproken toen een oud-leraar hem vrij snel na zijn komst op Schouwen zei: "Zo, dus jij helpt daar mee om die mooie duinen te verpes ten?" Aan de andere kant: hij had een baan in die jaren en voeldezich bevoorrecht de hele dag buiten te zijn. Tijdens de moeilijke crisisja ren en de wereldoorlog daarna droeg hij ver antwoordelijkheid voor veel mensen en voor een groot duingebied. Binnen de ambtelijke Dienst der Domeinen heeft hij op het gebied van educatie pionierswerk verricht. Na 1947 werden op zijn initiatief de dennenbossen opengesteld. In 1961 introduceerde hij Reeën in het dennenbos. Met het krijgen van de Hei mans en Thijsseprijs in 1962 voor zijn grote ver diensten betreffende de natuureducatie, was hij zo verguld dat hij daarna meende een ko ninklijke onderscheiding niette moeten aan vaarden. Hij was het die in de jaren '60 een stuifduinenreservaat liet instellen om naast het dennenbos ook echt levend duin te behouden. "Lysen was de Vogelwacht" is wel gezegd. Zeer veel schreef hij in de Sterna, het langste verhaal bij het 20-jarig jubileum. Hij was een groot stimulator, maar ook dominant. In Burgh vond men hem maar een vreemde sinjeur, die de gewone man op afstand zag. Hij was lid van de Rotary en bestuurslid van talrijke verenigin gen op cultureel gebied. Ook was hij zeer geïn teresseerd in de archeologie. Beroemd was zijn tuin naast Klein-Amerstede aan de Lage- weg met allerlei ornamenten, in het tijdschrift Avenue van juli 1979 verscheen daarover een kleurenreportage. Toen Nico Lysen in 1965 opstapte uit het be stuur, schreef J.RC. Boot "dat Lysen soms ge ruime tijd ook de voorzittershamer hanteerde 9

Sterna | 1999 | | pagina 9