Een reis door Schouwen in 2025 John Beijersbergen Terug van weggeweest Bij het opvaren van de Nieuwe Waterweg krimpt mijn maag samen. Ik lijk wel een schooljongen, lang geleden, op weg naar een examen. Zo erg zal het toch niet zijn? Maar het houdt me meer bezig dan ik wil toegeven. Ik ben er niet gerust op wat ik na 25 jaar op Schouwen zal aantreffen. Zal Schouwen nog een beetje lijken op het vroe gere eiland dat ik in 1999 voor lange tijd heb verlaten. Of is het "eigene" nu overal verdwenen en verruild voor "een 13 in een dozijn landschap", anoniem en onherken baar, omdat het al op veel plaatsen in Nederland er hetzelfde uitziet. Met een almaar toenemende recreantenstroom vanuit de Randstad en een toen heersende horeca- wethouder ligt een "realistisch" beleid voor de hand en valt dus het ergste te vrezen. Met deze somberbui val ik in slaap. Morgen zal ik de werkelijkheid zien. De volgende ochtend is een heldere junidag, afwisselend blauw met grote wolkengevaarten langs de hemel en een strakke bries uit het zuid westen. Kortom, echt Schouws weer. Mijn zwarte gedachten van gisteren zijn verdwenen en ik ben nieuwsgierig naar de resultaten van de grote landinrichtingsprojecten Schouwen west en oost uit het begin van deze eeuw. Hoe zal de natuur in de duinen cn het landschap in de duinzoom bij Moermond en tussen Hoge en Lage Zoom zich hebben ontwikkeld. En hoe zal het Watergat er uitzien. En natuurlijk de Prunjeen de rest van Plan Tureluur. Ik hoop op winst en het doet me realiseren, dat ik anno nu (2025) vergelijk met 1999. Maar ik mag niet vergeten dat inde tijd daarvoor ook het nodige is gebeurd. In mijn optimisme hoop ik nu zelfs dat in de afgelopen jaren weer meer Schouwse natuur is ontwikkeld en het landschap op veel plaatsen is gerestaureerd. Hel eiland was im mers in die tijd door ramp en ruilverkaveling van veel moois beroofd. Veel typische land schappen zoals de duinzoom, het oudland langs de Oosterschelde en het dijkenlandschap langs de vroegere Gouwe zij n van hun karakter ontdaan of zelfs onherkenbaar veranderd. De landbouw, vooral de akkerbouw, met zijn schaalvergroting, egalisaties,lage waterpeilen, overmaat aan meststoffen en bestrijdingsmid delen groeide in de 20e eeuw uit tot een mon ster voor natuur en landschap. Alles overheer send, helaas ook buiten de landbouwgebieden. Alleen het behoud van de open ruimte, het ver weg kunnen kijken in de polder, is hetgeen de moderne landbouw aan het behoud van het schouwse landschap heeft bijgedragen. De zeearmen aan weerszijden en geheel be horend tot Schouwen werden in het laatste kwart van de vorige eeuw van het getij afgeslo ten of geamputeerd. De laatste echte oernatuur verdween alsmede de rust en de ruimte. Daarvoor in de plaats kwamen jachtha vens, zomerwoningenparken en andere na tuur. De vertrutting van het landschap was be gonnen. Overal werd de horizon ingekort. Kort voordat ik wegging zat ik nog een paar dagen op de Hompel voet in de Grevelingen. Uit mijn veldboeknotities blijkt, dat ik me verbaasde over wal ik zag, vergeleken met 1970 toen ik daar zat als vogelwachter. Toen keek ik in de open zee tussen Schouwen en Goeree, wisse lend met zandbanken en slikvlakten bij laag water en grote vluchten wadvogels als het hoog werd. Nu kijk je altijd naar de Brouwersdam met daarop de ellende van Zeelenbergen hoop je op minder helder weer. 's Avonds is het al niet veel beter met al dat licht.zelfs de auto's kan je op de dam zien rijden. Richting Ouddorp was het donker op een enkel lichtje na bij de haven. Nu is het een kermis van licht, compleet met wegverlichting van toevoerende wegen en een nieuwe rotonde. De sfeerverlichting van de toren van Goedereede wel om 11.00 u 's avonds uitis hierbij verworden tol een farce. 92

Sterna | 1999 | | pagina 92