Winterplezier De Vogels van 't Staepel'of van deze vogel kennelijk weinig te duchten, hoe wel hij op20juni toch nog met een vrij groot jong de kolonie uitvloog. We zagen hem af en toe een zangvogel grijpen (Veldleeuwerik. Graspieper, Kneu) en weidevo gelkuikens (Tureluur, Kievit, Scholekster). Litteratuur Van der Wal C.A., Keizer C. Van Wiersen S.E. 1999. Een kwart eeuw Blauwe Kiekendief Circus cyaneus op Schiermon nikoog. Limosa 72:11-22. Kees de Kraker Philipp Derks, vogelwachters Hompelvoet In de wintermaanden voeren wij de vogels al jaren. We genieten er veel van en kijken er vaak naar vanuit de kamer. De afgelopen winter hebben we op een willekeurige dag eens geteld en gekeken welke soorten het waren. Dit was op 12 maart 1999. Op die dag waren er 12 Vinken, 8 Groenlingen, 8 Koolmezen. 4 Pimpelmezen, 2 Heggemusjes, 2 Turkse Tortels (m vr),2 Roodborsten (m vr), 1 Houtduif, 8 Merels,2 Eksters, 1 Huismus (man),2 Vlaamse Gaaien,2 Kepen (m vr), 1 Grote Bonte Specht (op stukje spek) en 2 Groene Spechten. Deze tellingis dus niet het aantal wat er aan vogels die dag aanwezig is geweest, maar wat er op een be paald moment per soort tegelijk aan het eten was! Vanaf november 1998 we het volgende opgehan gen in een vrij grote vijgenboom:4 vetzakjes met pin- da's,4zakjes gepelde pinda's,een stukje kaas vastge spijkerd in de boom en een stukje spek. Verder wat gemengd vogelzaad op de grond en drie door mid den gesneden appels (dus zes halve appels) vastge- pend in een plantenperkje (voorde merels). Vanaf 1 april waren gelijk alle Vinken verdwe nen (geen 1 aprilgrap dus) en we hebben er geen een meer gezien. De laatste zakjes hangen nu op (ca. eind april) en zijn albijna leeg. En dan stoppen we met het voeren. Er is nu volop voedsel in de na tuur te vinden. Verschillende vogels zijn al aan de nestbouw begonnen. Ze mogen het veelal droge voer niet voor hun jongen gebruiken, maar moe ten daarvoor voer gebruiken waar voldoende vocht en vitaminen in zitten. Al met al hebben we ook deze winter weer veel genoten van de vogels. Familie Van Dalsen Bouwmansweg, Haamstede in het leuke artikel "De vogels van Zeeman" in het augustusnummer van Stema zegt Johan Everaers, dat hem geen andere waarnemingen van "dakbroeden" op Schouwen-Duiveland bekend zijn. Daarom deze reactie. In het begin van de negentiger jaren heeft een aantal jaren achtereen een Scholekster op het dak van de openbare basisschool 't Staepel'of in Re- nesse gebroed. In die tijd lagen er nog stenen op het dak. waardoor de eieren toch enigszins be schut waren. De vogel verscheen regelmatig tijdens de les voor het bovenraampje van de klas, dat naast het dak zit en bleef uitgebreid naar binnen kijken, om ook "onderwijs te genieten". Dit tot groot ver maak van de jeugd, die de vogel ook de kans gaf de eieren uit te broeden, door niet. zoals vaak ge beurde, na schooltijd op het dak te klimmen. We noemden haar (hem?) onze"schoo!ekster". Verschillende jaren zijn de eieren daadwerkelijk uitgebroed, waarna de jonge scholeksters op het dak liepen. Helaas kwamen er altijd jongen in.de in het midden van de school gelegen, patio te recht. We lieten ze daar dan maar rondscharrelen, want het was vrijwel onmogelijk ze te pakken te krijgen (de patio is behoorlijk groot) en we wisten ook niet, of we er wel goed aan deden om ze weer- voor hoelang?- op het dak terug te zettenVoor de moeder was het waarschijnlijk te gewaagd om de jongen te voeren en na een aantal dagen vonden we de jongen dan dood in de patio. Jammer na tuurlijk. zoals het ook jammer is. dat de nieuwe gladde dakbedekking de scholeksters kennelijk niet kan verleiden om er te gaan broeden. Henk Blom 73

Sterna | 1999 | | pagina 19