Publicaties Maar liefst 60% van de vogels die volwassen wordt,keert terug naar de geboorteplaatsom er te broeden. En daarvan ook nog het merendeel bin nen een straal van 250 meter van de geboorteplek. Het gaat daarbij vooral om de mannetjes. De dames zijn veel minder plaatstrouw en vestigen zich ook veel meer in een andere kolonie. Je zou kunnen zeggen, dat tijdens de paarvorming het mannetje bepaalt waar wordt gebroed en dat ge beurt dus bij voorkeur in de "eigen" kolonie. Voor vogels van andere kolonies is de kolonie in de Meeuwenduinen een weinig aantrekkelijke vesti gingsplaats. Andere Zeeuwse kolonies, die dich ter bij goede vuilstortplaatsen met veel voedsel liggen, trekken veel meer immigranten. Nu de stortplaats op Serooskerke dicht is, zal het aantal Zilvermeeuwen in de Meeuwenduinen dus nog wel verder afnemen. De stortplaats bij Nieuw- dorp is voor de Schouwse vogels gewoon te ver! Gemiddeld wordt het eerste ei gelegd op 12 mei. De gemiddelde legselgrootte is 2,67, terwijl ongeveer 70% van de eieren een kuiken oplevert. Ongeveer 30 van deze kuikens wordt vliegvlug. Vergeleken met andere kolonies zijn de eieren van de Schouwse Zilvermeeuwen een stuk lichter wat erop duidt, dat de voedselsituatie ter plaatse slecht is. En dat terwijl toen de stortplaats op Ser ooskerke nog open was! Zo staan er tal van wetenswaardigheden in het boek en het is derhalve een "must" voor elke Schouwse vogelaar, de excursieleiders van de meeuwenkolonie en beheerder Staatsbosbeheer. Vercruijsse H.J.P. 1999. Zilvermeeuwen uit de duinen van Schouwen: verspreiding, sterfte en broedbiologie. Eigen uitgave, Tilburg. 272p. ISBN 90-9013167-1 Het boek kan worden besteld door overmaking van f37,50 f7,50 (verzendkosten) op giroreke ning 1505157 t.n.v. H.J.P. Vercruijsse te Tilburg o.v.v. Schouwen (s.v.p. aangeven naar welk adres het boek moet worden verzonden). Het boek is ook verkrijgbaar bij Warenhuis Goudzwaard te Burgh-Haamstede en bij de Vries in Zierikzee. J.B. 76

Sterna | 1999 | | pagina 22