Schouw en-Duiv eland Aktiviteiten Natuur- en Vogelwacht voorjaar 2000 Jong geleerd is oud gedaan... De Natuur- en Vogelwacht bestond op 10 mei 1999 vijftig jaar en is daarmee de oudste regio nale natuurbeschermingsvereniging in Zeeland. Het bestuderen van de natuur en het verzor gen van excursies behoorden tot de allereerste aktiviteiten van de Vogelwacht. Het kritisch volgen van planologische zaken drong op bestuurlijk niveau deze bezigheden wat naar de achtergrond. Dat wil niet zeggen dat ze minder belangrijk zijn geworden. Integendeel zelfs. Educatie blijft een doelstelling van de vereniging. Daarom proberen we ieder jaar weer een zo gevarieerd mogelijk aktiviteitenprogramma aan te bieden. De vraag of die excursies en lezingen gewaar deerd worden blijft altijd onbeantwoord,behalve als je als samensteller zelf bij zo'n aktiviteit be trokken bent. Dal was het afgelopen najaar twee maal het geval: bij de paddestoelenexcursie op 9 oktober in GADRA en de herfstwandeling van 6 november in de Schelphoek. Het aantal deelne mers liep sterk uiteen: hun leeftijden ook. Er was een kereltje bij van ruim drie jaar, maar ook een dame van tweeëntachtig (82!Heel jong en heel oud genoten met volle teugen van de omgeving, van bomen en paddestoelen, van grote en kleine dingen. Een duidelijker blijk van waardering kun je niet verlangen. ZaterdaelS januari Wilgen knotten aan de Bcttewaardsedijk. Verzamelen: op het erf van L.J. van Gastel Bette- waardsedijk 13 bij Zierikzee Start: 9.Ü0 uur (tot 13.00 uur) Leiding: Henk Dalebout, coördinator Werk groep Aktief Terreinbeheer Bijzonderh.: voor koffie/thee/limonade/cake en ge reedschap wordt gezorgd Tip: kleding die tegen een stootje kan Op vele plaatsen in de polder zijn knotwilgen en knot- populieren gezichtsbepalende elementen in het land schap. Keurig in 't gelid langs een sloot of alleenstaand ergens op een dijk: ze leveren vaak prachtige plaatjes op. Bovendien bieden ze onderdak aan allerlei insec ten en vogels en dat is tegenwoordig mooi meegeno men. Vroeger was dat minder belangrijk.Toen ging het zuiver om de houtproductie voor klompen, manden en andere gebruiksvoorwerpen. Het economische nut van die ouwerwetse 'kopböö- men' mag dan achterhaald zijn, een funktie hebben ze nog altijd. Dat vinden ook de vrijwilligers van de Werk- Overigens, dat jongetje zien we waarschijnlijk nog wel eens terug, het is het zoontje van een van onze vogelaars: die mevrouw vermoedelijk nooit meer. dat was de op Schouwen alom gekende 'zus ter De Vries', een trouw bezoekster van vergade ringen en excursies. Na 46 jaar hier gewoond en gewerkt te hebben is zij inmiddels verhuisd naar Ommen. Voordat ze vertrok introduceerde ze echter tijdens de Schelphoekexcursie nog even zelf haar-iets jongere - opvolgster. Die kan dan nu meteen de volgende excursiedata in haar agen da noteren en eh, wil de vader van dat kereltje ook even een pen pakken, want jong geleerd groep Aktief Terreinbeheer. In overleg en samenwer king met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) steken ze daarom regelmatig de handen uil de mouwen om wilgen en populieren van hun pruik te ontdoen. Bij Van Gastel gaat het volgens Henk Dale bout om flinke 'slangen'. Wat extra hulp wordt daarom van harte toegejuicht. Zaterdag 29 januari Ganzenexcursie in het Prunjegebied. Verzamelen: bij café De Heerekeet, haventje Flaau- wers Start: 9.30 uur Gids: Gijs v/d Ende van de Vogelwerkgroep Tip: kijker, warme kleding en... Ganzen in de lucht, ganzen in de polder! Eind oktober waren de eersten na een lange vlucht al weer terug uit de barre broedgebieden. Straks zitten ze wellicht weer met duizenden op de graslanden in de Prunje, ons ganzengebied bij uitstek. Een prima gebied ook om ze zonder gevaar voor ver storing te bekijken: geordend aanvliegend, rommelig 77

Sterna | 1999 | | pagina 23