Schouw en-Duiveland neerdwarrelend op het grasland,grazend,ogenschijn lijk rustig, maar o zo waakzaam! De kans dat je er meerdere soorten aantreft is groot; brandjes,rotjes,de grauwe? Een mooie gelegenheid om ze eens wat beter te leren herkennen en hun gedrag te observeren. Wist je dat ze in familieverband leven en datje dat kunt zien en dat ze...Zo kunnen we eindeloos doorgaan; je kunt veel beter bij Gijs v/d Ende aansluiten.dan zie je het al lemaal zelf. livelO ja. extra tip voor koukleumen: Fa mous Grouse in zakformaat... 't helpt, maar je ziet min der! Zaterdag 19 februari Elzenbos kappen langs de Kraaijensteinweg te Wes- tenschouwen Verzamelen: in de zuidelijke berm van de Kraaijen steinweg net na de afslag naar Westen- schouwen Start: 9.00 uur (tot 13.00 uur) Leiding: Henk Dalebout, coördinator van de Werkgroep Aktief Terreinbeheer Bijzonderh.: voor gereedschap, cake/limonade/thee/ koffie wordt gezorgd Op verzoek van Henk Dalebout hebben we deze akti- viteit van zijn werkgroep hier "elzenbos kappen' ge noemd. In vaktermen heet dat 'elzen terugzetten', maar dat levert volgens Henk misverstanden op omdat het de indruk wekt dat ze die elzen eerst uit de grond hebt gerukt... Elzen kappen, daar gaat het dus om en dat is een bezig heid die op Schouwen al eeuwenlang wordt uitgeoe fend. Op enkele plaatsen kennen we nu nog resten van zogenaamde elzenmeten. Dat waren smalle door grep pels en elzenrijen begrensde akkertjes, waarbij de bomen een bodemverbeterende rol speelden. Om de zeven jaar werden de elzen tot op de grond gekapt (te ruggezet). Hel hout werd voornamelijk als stooksel (musters) gebruikt in bakkersovens. Voor bemesting en houtproductie hebben we elzenmeten niet direkt meer nodig. Hun historische en landschappelijke waarde is echter groot en daarom is het werk van Henk Dalebout en zijn mensen zo nuttig. Zaterdag 19 februari krijgen ze assistentie van de leden van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Kinderen die daarvan geen lid zijn maar zich toch eens lekker uit willen leven in de natuur.zijn van harte welkom. Ga ge woon naar de aangegeven plek en roep daar heel hard Hè-è-ènk... D ins dag 22 feb ruari Cursus De 'groene' geschiedenis van Schouwen-Dui- veland. Lokatie: Balkenzaal in gebouw De Driehoek, Kerkhof 8 te Zierikzee Start: 19.30 uur (tot 21.30 uur) Org.: Zeeuwse Volksuniversiteit i.s.m. de Werkgroep Schoolbiologie Bijzonderh.: 5 dinsdagavonden en 1 excursie op 1 april vanaf 10.00 uur Kosten: leden Natuur- en Vogelwacht f 70,= niet-leden f85,= Inlichtingen: Aad de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening Zeeland, 0118- 638920 Aanmelden: ZVU-bureau Middelburg,0118-634800 De cursus is gericht op de 'groene' geschiedenis van Schouwen-Duiveland en wil belangstellenden op weg helpen bij het zoeken naar een antwoord op vragen als 'Welk gebruik werd vroeger gemaakt van de beplan ting rondom de boerderij?', 'Waar, wanneer en in welke vorm verscheen beplanting langs wegen en dij ken?' en 'Welk ander gebruik dan louter sier maakte men van de buitenplaatsen?'. De cursus bestaat uit drie lezingen, twee rondleidingen in een archiefbewaarplaats en een excursie. De deelnemers worden geacht over enige basiskennis ten aanzien van natuur en landschap te beschikken. Zaterdag 18 maart Elzenbos kappen langs de Kraaijensteinweg te Wes- tenschouwen Zelfde aktiviteit, lokatie en tijdstip als bij 19 februari omschreven maar nu zonder de Jeugd Natuur- en Vo gelwacht. mèt de werkgroep en iedereen die op wil knappen van het elzen kappen. Zondag 26 maart Voorjaarsvogelsexcursie op de Slikken van Bom- menede Verzamelen: bij picknicktafel einde Veerdijk (Zon- nemaire) Start: 9.30 uur Gids: Leo Tromper van de Vogelwerkgroep Tip: kijker en laarzen Totdat het in 1682 voorgoed in het water van de Gre ve lingen verdween was Bommenede een Zuid-Hollands vissers- en handelsplaatsje aan de Noordzijde van 78

Sterna | 1999 | | pagina 24