De Gehakkelde aurelia werd regelmatig gezien, al was de populatie duidelijk minder groot dan vorigjaar. Vanwege het opvallende tekentje aan de onderkant van de vleugels werd de vlinder vroeger wel: witte C-vlinder genoemd (Gehak kelde aurelia klinkt toch beter dan wC-vlinder). Behalve nectar uit bloemen, zuigen ze graag sap uil overrijpe of rotten de vruchten. Wat heeft dat beest een schutkleur met dichte vleugels! Foto's: Keesde Kraker. had gezien. Ook op de Hompelvoet (toch dicht bij Goeree) tekent zich geen verder herstel af. De soort wordt daar verspreid waargenomen, met hooguit enkele exemplarenperdag.Dat is ook het beeld in Westerschouwen.op verschillende plaat sen en nooit meer dan enkele exemplaren tege lijk. Het aantal plaatsen waar het Hooibeestje ge zien wordt, lijkt wel langzaam toe te nemen. Oranje boven! Bij de witjes ging op Aquadelta de vlag uit voor het Oranjetipje, dat daar ter verhoging van de feestvreugde op Koninginnedag enkele rondjes fladderde op het perceeltje van Chris. CorTreels zag er bij Bruinisse eveneens aardig wat vliegen. Vooral de mannetjes, de vrouwtjes zonder oranje 'wimpel' zie je gemakkelijk over het hoofd. Naar het schijnt namen leden van de Vlinder- en Libel- lenwerkgroep Zeeland op 15 mei een groot aantal Oranjetipjes (en Landkaartjes) waarbij Schudde- beurs. Ook in de Westhoek zag Jan-Piet nogal wat Oranjetipjes, namelijk van 26 april - 26 mei op 7 dagen (óók op 30/4) 1 exemplaar. Zelf zag ik er geen. Krijn ook niet, maar helemaal verstoken van Oranjetipjes bleef Goeree niet. blijkens een waarneming van H.v/d Woude in de Zomersterna (26/4 1 ex.Oostdijkseweg). Citroenvlinders werden op verschillende plaat sen gezien, onder andere op de Hompelvoet.maar het aantal waarnemingen bleef laag. De trekvlin- ders onder de witjes, de luzernevlinders werden veel minder waargenomen dan vorigjaar toen er sprake was van een invasie van Oranje luzerne vlinders. Chris van de Brugh zag op 31 juli een Oranje Luzernevlinderbij Bruinisse,eveneens bij Bruinisse zag CorTreels er eentje vliegen op 2 au gustus en Krijn Tanis meldt 5 exemplaren van de Gele luzernevlinder op 18 september in de Preek- hilpolder. De gewone witjes waren op de ene plaats soms wat talrijker (Aquadella/Bruinisse), elders juist minder talrijk (Hompelvoet, akker randen). Blauw gaat goed Van de blauwtjes schijnt het Boomblauwtje het volgens berichten in de krant, landelijk erg goed gedaan te hebben. Ook Krijn Tanis meldt "was zeer goed, lijkt toe te nemen", met tussen haakjes (veranderend landschap). Een kanttekening die ook op de Gehakkelde aurelia slaat. Kennelijk 61

Sterna | 1999 | | pagina 7