Tabel 1. Dagvlinders 1999. Eerste en laatste dag van waarneming door Jan-Piet van Waveren. soort le waarn. plaats laatste wrnm. 1. Kleine vos 12 maart Haamstede 24sept. Burghsluis 2. Citroenvlinder 12 maart Haamstede 29 juli Nieuw Haamstede 3. Klein koolwitje 21 maart Nieuw Haamstede 12okt. Burghsluis 4. Dagpauwoog 29 maart HaeskenshofH 12okt. Burghsluis 5. Gehakkelde aurelia 29 maart Westenschouwen 12okt. Nieuw Haamstede 6. Boomblauwtje 18 april HaeskenshofH lósept. Nieuw Haamstede 7. Bont zandoogje 18 april Christinastraat H lOokt. Nieuw Haamstede 8. Klein geaderd witje 26 april Slot Haamstede 13sept. Nieuw Haamstede 9. Groot koolwitje 26 april Slot Haamstede lósept. Nieuw Haamstede 10. Oranjetipje 26 april Burgh 26 mei Slot Haamstede 11. Kleine vuurvlinder 1 mei Grevelingenlaan H 12okt. Grevelingenlaan H 12. Argusvlinder 9 mei Dreischor 24 sept. Burghsluis 13. Atalanta 21 mei SluispadH 3nov. Westenschouwen 14. Bruin blauwtje 27 mei Haeskenshof 23 sept. Burgh 15. Groot dikkopje 16 juni Nieuw- Haamstede 4 juli Zonnemaire 16. Bruin zandoogje 22juni Westenschouwen 12 juli Nieuw Haamstede 17. Hooibeestje 30juni Nieuw- Haamstede 15 sept. Burgh 18. Zwartsprietdikkopje 30 juni Nieuw- Haamstede 3 aug. Westenschouwen 19. Icarusblauwtje 12 juli Nieuw- Haamstede 24 sept. Burghsluis 20. Oranje zandoogje 12 juli Nieuw- Haamstede 3 aug. Burgh 21. Landkaartje 2aug. Nieuw- Haamstede enigste waarn. 22. Distelvlinder 3aug. Burgh 4 aug. Westenschouwen 23. Kleine parelmoervlinder 30 aug. Nieuw- Haamstede 23 sept. Burgh Heivlinder, Eikenpage, Oranje- en Geleluzernevlinder dit jaar niet gezien doelt hij hier op ontwikkelingen in het Zandwal- lengebied rond Ouddorp waarbinnen de hoeveel heid struweel toeneemt door spontane successie in natuurterreinen en tuinaanleg rond recreatie woningen. In de polder bij Bruinisse heeft Aqua- delta zich ondertussen ook ontwikkeld tot een soort parkwijk met veel groen. Het boomblauwtje scoort daar eveneens niet slecht. In de Westhoek werd de soort niet meer dan anders gezien, eerder wat minder. Icarus- en Bruinblauwtje deden het over het algemeen redelijk. De eerste had evenals vorig jaar, dankzij het zachte nazomerweer, een mooie derde generatie. Bergen dikkopjes Een soort die erg talrijk kan zijn. is het Zwart- sprietdikkopje. Chris van de Brugh zag ze wat minder in Bru en CorTreels in hetzelfde dorp wat vaker. Op de akkerranden bij Brouw was de soort bijzonder goed vertegenwoordigd. Hel huidige akkerrandbeheer pakt voor deze soort kennelijk gunstig uit. Ook op de Hompelvoet zette de toe name van de laatse jaren zich voort. Het Groot dikkopje komt veel minder voor. Wat ruigere grasbiotopen.zoals op sommige dijken.bloemrij ke bermen en slootkanten, bieden de beste kan sen om deze soort te zien te krijgen. Op de akker randen konden regelmatige enkele Grote dik kopjes worden waargenomen. In mijn tuin te Burgh is de soort jaarlijks aanwezig; geen opval lende veranderingen hier. Onverwacht veel Kleine parelnioervlinders Verrassend was het opduiken van een vrij groot aantal Kleine parelmoervlinders in de kop van Schouwen. Jan-Piet zag in de periode 30/8 - 23/9 op vijf dagen in totaal 8 exemplaren. Zelf maakte ik er voor het eerst kennis mee, toen buurvrouw Truus onze jongste zoon riep voor een vlindertje dat ze uit een spinnenweb had gehaald. Dit beest je dat nog weinig beschadigd was en redelijk fit, bleek een prima fotomodel. De volgende dag (11 september) zaten er wel 3 exemplaren op de herfstasters. Jan-Piet vermoedt dat de soort zich weer in de Westhoek gevestigd heeft. Er waren dit jaar veel Hondsviooltjes (een van de waardplan- tenin de duinen gesignaleerd. Mogelijk een posi tief gevolg van de begrazing. Op Goeree lijkt de populatie in de duinen aan de noordkant.stabiel. 62

Sterna | 1999 | | pagina 8