WAARD Publicaties Vogels van de Hoeksche Waard Het is niet toevallig dat dit tijdschrift regelmatig aandacht besteedt aan vogels, landschap en planologische ontwikkelingen in de Hoeksche Waard. In de eerste plaats maakt de Hoeksche Waard deel uit van de Delta, maar voorts vormt de streek de buffer tussen Goeree-Overflakkee/Schouwen-Duiveland en de verstedelijkte agglomeratie Rijnmond. Hetgeen zich thans ruimtelijk in de Hoeksche Waard afspeelt, kan over enkele decennia ook gelden voor Goeree-Overflakkee. Want Rijnmonden Randstad zijn vol en zoeken begerig naar open ruimte. Planologen zijn van mening dat die ruimte onmiddellijk zuidelijk van de stadsmassa's rond de Nieuwe Waterweg ruim beschikbaar is. Begerenswaardige ruimte om er aspirant-Rijnmonders in laten wonen, te laten werken en recreëren. Toen begin jaren negentig de naam "Hoeksche Waard' steeds meer viel bij provinciale plannenmakers.zag de milieu-organi satie 'Hoekschewaards Landschap' de bui han gen. Samen met de vogelwerkgroep Hoeksche Waard kwam het plan op tafel om de rijke en ge varieerde avifauna van de Hoeksche Waard te in ventariseren en de resultaten zodanig te bundelen dat bij te voorziene onderhandelingen over de planologische toekomst van de streek, concreet materiaal beschikbaar zou zijn. Zulks gebeurde en het resultaat verscheen het afgelopen najaar: een boek van 263 pagina's met de titel 'Vogels van de Hoeksche Waard'. In aanwezigheid van veel beleidsmensen werd het boek op 1 October 1999 in het hoofdkwartier van 'Hoekschewaards Land schap". 'de Zalmvisserij' van Klein Profijt bij Oude Beyerland', ten doop gehouden. Het boek beschrijft de vogelbevolking van de streek, waarbij de auteurs kozen voor een bena dering die de verschillende landschapstypen cen traal doet staan. Dus komen terreinen die ook bui ten de Hoeksche Waard ornithologische faam bezitten als Tiengemeten. de Ambachtsheerlijk heid Cromstrijen. het Oude Land van Strijen en de Korendijksche Slikken, uitgebreid aan bod. Met excuses aan Goeree-Overflakkee werden ook de Ventjagersplaten en de Hellegatsplaten 'geannexeerd". De Hoeksche Waarders waren zich bewust hiermede buiten de bestuursgrenzen te gaan: Maar de aanwezigheid van beide terrei nen heeft echter een zodanige invloed op de avi fauna van de streek, dat men niet om deze orni thologische annexatie heen kon. Naast de SN UITGAVE VAN HET HOEKSCHEWAARDS LANDSCHAP Omslag boek benadering vanuit het landschap zijn er ook hoofdstukken over soortgroepen die kenmer kend zijn voor de streek en/of waaraan vogel- werkgroeplcden bijzondere aandacht besteed den: ganzen, roofvogels, uilen en ook Huiszwaluwen. Als 'Vogels van de Hoeksche Waard' iets duide lijk maakt is het wel dat de streek allesbehalve 'leeg' is. Op het eiland komen jaarlijkszo'n 50.000 paar vogels tot broeden, verdeeld over 101 soor ten. De streek biedt onderdak aan 16 rode lijst- soorten, waaronder Zomertaling. Patrijs, Grutto, Tureluur en Steenuil. En ook bezit de Hoeksche Waard een niet weg te denken functie als pleister plaats van in Nederland overwinterende wilde ganzen. 74

Sterna | 1999 | | pagina 20