Grole Bonle Specht; karakteristiek voor de Algemene Begraafplaats met oud geboomte. Foto: Henk Harmsen. Landschappelijke veranderingen Voorjaar 1995 werd met de inventarisaties be gonnen. De Kaaskenswaterplot leverde meteen een probleempje op, de aanleg van het geplande heempark eromheen was nog in volle gang tijdens de eerste inventarisatie rondes. Hierdoor steken de telresultaten van het eerste jaar een beetje mager af tegen die van volgende jaren. Helaas moest AntonThijssen tijdens hel derde inventari satiejaar wegens drukke werkzaamheden en stu die afhaken. Vanaf die tijd doe ik het werk alleen. Op nachtrondes gaat er meestal iemand mee.Niet omdat het in je eentje eng zou zijn, maar meer omdat je dan met zaklantaarn, afspeelapparatuur en schrijfspullen op pad moet en met één paar handen gaat dat allemaal wat moeilijk. Afgelopen jaar deden zich bij de plot Algemene Begraafplaats ingrijpende veranderingen voor. De aanpalende, en tot de plot behorende, oude ge meentekwekerij is aan stadsuitbreiding ten offer gevallen. Op deze plaats zullen voor het broedsei- zoen 2000 vijf nieuwe woningen verrezen zijn. Dit betekent dat de plot voor ongeveer een derde deel een heel ander biotoop zal hebben gekregen: hui zen met tuintjes! Wat dat voor gevolgen heeft voor de broedvogelstand zullen volgende inventarisa ties moeten uitwijzen. Daarmee komen we gelijk bij de kern van het verhaal nl. dat inventarisaties pas echt waardevol worden als ze over een reeks van jaren volgens een gestandaardiseerde metho de worden verricht. Uit zo'n reeks van waarne mingen kunnen trends zichtbaar worden. Voor terreinbeheerders is dat waardevolle informatie om na te gaan of het gevoerde beheer aan de doel stellingen beantwoordt en om het zonodig aan te passen. Alle mijns inziens negatieve ontwikkelingen in de plot Algemene Begraafplaats ten spijt, toch zal hetstraksinteressantzijnom hier verschuivingen in de broedvogelstand als gevolg van veranderd biotoop te kunnen vastleggen. Natuurlijk had ik liever gezien dat de oude kwekerij gebleven was en er niet weer een gat gevallen was in een ecolo gische verbindingzone. Resultaten In de plots Algemene Begraafplaats en Kaas- kenswater werden respectievelijk 36 en 45 soor ten vastgesteld. Beide gebieden herbergden samen 50 verschillende soorten, waaronder drie "Rode Lijst" soorten nl. Dodaars, Rietzanger en Groene Specht. Vergelijken we de trendkolom men met elkaar dan valt op dat in de plot Kaas- kenswater veel meer plusjes voorkomen dan in de plot Algemene Begraafplaats, resp. 21 en 10. Dit fenomeen is makkelijk te verklaren. Aan het begin van de onderzoeksperiode was de plot aan de zuidzijde een groot vogelarm volkstuinen complex. Al in het eerste jaar werd het heempark aangelegd, nu is een veel kleiner deel nog volks tuin. Het heempark is wat betreft vegetatie steeds aantrekkelijker voor vogels geworden. Op ter mijn vrees ik dat de recreatiedruk voor sommige soorten toch teveel wordt en dat er meer negatie ve trends naar voren zullen komen. De twee "min" soorten zijn de Waterral en de Graspieper. De Waterral zal haast zeker verdwenen zij n als ge volg van het aanleggen van straatverlichtinglangs de noordkant van het gebied in 1997. De Graspie per werd alleen in het eerste onderzoeksjaar aan de kant van de Schouwse Dijk aangetroffen. Op 9

Sterna | 2000 | | pagina 11