Een paartje Nijganzen (links vrouwtje, rechts mannetje), zoals gewoonlijk in een alerte houding .Foto: Henk Harmsen. wel) ontbreken van predatoren als honden of vos sen. Het inpikken van nesten van andere vogels is nog niet waargenomen. Bergeenden broeden wel op dezelfde plaatsen, maar beginnen meestal iets later. De aanwezigheid van Nijlganzen die wel licht op zoek waren naar een geschikte broed plaats, in of nabij de Kokmeeuwkolonie op de Hompelvoet leidde daar altijd tot hevige conflic ten. Meeuwenkolonies vormen voor veel eenden een veilige broedplaats en kennelijk zien de Nijl ganzen er ook wat in. Op de Veermansplaat en Dwars in de Weg broeden ze wel in de perefirie van Zilvermeeuwkolonies in laag struweel. Er is een vrij grote spreiding van de broedtijd. De meeste paren met kleine pulli verschijnen in de periode eind april tot begin juni, maar daar naast zijn er vaak ook enkele vroege paren. Zo was er op 2 april 1999 al een paar met 8 - ca. 1 week oude - pulli op de Hompelvoet. Tenslotte zijn er een aantal vogels die in juni en juli, tegen het eind van het broedseizoen pas met broeden beginnen. In het laatste geval lijkt het meestal om jonge on ervaren vogels te gaan, die op een minder gunstige plaats voor het eerst gaan broeden. De goede ter ritoria zijn allemaal bezet en in de meeste gevallen zien we hier dan ook weinig van terecht komen. Een enkele maal werd begin augustus nog een paar met kleine pulli gezien. De gemiddelde legselgroottezal naar schatting 8 a 9 eieren bedragen. Je vindt de legsels niet vaak, zodat het aantal kleine pulli een betere indruk geeft. Paren met elf tot twaalf pulli zijn niet uit zonderlijk. Eenmaal werd een paar met 16 pulli waargenomen en enkele malen een paar met 14 pulli. Mogelijk is dit een samengaan van de jongen uit twee broedsels.wat overigens niet zo vlug zal gebeuren. Want integenstelling tot bijvoorbeeld Grauwe Ganzen en Bergeenden zijn Nijlganzen in de broedtijd ,ook in de fase met kuikens en gro tere jongen, zeer territoriaal. Paren met kleine kuikens komen daardoor niet bij elkaar in de buurt, zodat het ene paar er niet gauw met de kui kens van het andere paar vandoor zal gaan. Nijlganzen zijn erg oppassende ouders, die dik- Tabel I .Aantalsverloop broedparenNijlgans in de Grevelingen (Gegevens Staatsbosbeheer). jaar/aantal H V Dw St SlvFl M K dP totaal Grevelingen 1993 1 2 1 4 1994 2 3 2 1 8 1995 3 5 2 2 12 1996 3 4 1 3 1 12 1997 7 6 3 3 1 20 1998 10 15 3 3 3 1 1 36 1999 13 15 5 3 7 1 1 45 Hompelvoet, Veermansplaten. Dwars in de Weg, Stampersplaten, Slikken van Flakkee, Markenje, Kabbelaarsbank, De Punt 13

Sterna | 2000 | | pagina 15