Nijlganzen zijn voorbeeldige ouders en weten doorgaans heel wat kuikens groot te brengen. Foto: Henk Harmsen. wijls een aanzienlijk deel van hun kuikens groot weten te brengen. Het gemiddelde broedsucces op de Hompelvoet varieerde jaarlijks tussen de 3 en de 5 vliegvlugge jongen per paar. Daarbij zijn altijd enkele paren die geen enkel kuiken verlie zen en er 8 of 9 groot brengen, wat het gemiddelde aardig omhoog helpt. Een succes, waar maar wei nig andere, langlevende, soorten aan kunnen tip pen! Door het grote geboorte-overschot kan de populatie verder groeien en worden er steeds nieuwe, ook minder optimale, gebieden bezet (Tabel 1 Gedrag Typerend voor Nijlganzen is de houding met de beide vleugels half uitgespreid, waarbij het opval lend witte "vleugelschild" getoont wordt. We zien dit vaak wanneer enkele vogels of paren bij elkaar neerstrijken. Veelal gaat dit gepaard met rennen, geblaas en het nodige gekwaak, waarbij ze net zoals hun familielid de Bergeend,met de hals een pompende beweging maken. Behalve om ken- ningsmakingsceremonies, gaat het hierbij vaak om territoriale conflicten. Veel paren of solitaire vogels die geen vast territorium hebben, verplaat sen zich dikwijls binnen een bepaald gebied. Zo zien we in de Grevelingen veel verplaatsingen tus sen de eilanden en ook van en naar"de vaste wal" van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duive- land. Niet alleen sommige vogelaars hebben een al lergie voor Nijlganzen. Ook weidevogels blijken in de broedtijd allergisch op de verschijning van een Nijlgans te reageren. Met name Kieviten kun nen hardnekkig blijven duiken op de ongewenste indringer. Deze reageert door fel van zich af te bij ten en laat zich zelden verjagen. Waarom toch deze agressie tegen een planteneter? heb ik me vaak afgevraagd. Staat hun die onbekende boe ventronie niet aan, of steekt er meer achter? Bij voorbeeld. dat kuikens van Kieviten hun leven niet veilig zouden zijn in de buurt van een Nijl gans, of dat ze misschien de nesten van andere vo gels vertrappen. Zelf heb ik in dat opzicht nog nooit iets waargenomen, wat niet wil zeggen dat het niet zou kunnen gebeuren. Onlangs verscheen in Limosa een kort bericht over een Nijlgans die kuikens van Bergeenden verdronk. Het is in elk geval zo, dat veel weidevogels Nij Iganzen n iet ver trouwen in de buurt van hun kuikens of legsels. De agressie van de Nijlgans zelf, richt zich voor al op soortgenoten - een verschijnsel wat we ook bij de Bergeend zien. Maar ook ten opzichte van andere soorten,stelt de Nijlgans zich bij herhaling 14

Sterna | 2000 | | pagina 16