Schouwen-Duiveland Zoogdier Werkgroep Zeeland Wetlandwacht(en) gezocht Begin november 1999 is op initiatief van Jan Piet Bekker en Piet van der Reest een aanzet gegeven tot de oprichting van de Zoogdier Werkgroep Zeeland (Z.W.Z.). Samen met een aantal leden van regionale natuurverenigingen is besloten om tot de oprichting van deze werkgroep te komen. 16 December 1999 is de oprichting bekrachtigd door het bestuur van de V.Z.Z. De bedoeling van de werkgroep is het actief bezig zijn met onderzoek en bescherming van zoog dieren in onze provincie. We zullen dit doen onder de bestuurlijke paraplu van de (landeli jke) Vereni ging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescher ming. Dit biedt de mogelijkheid om ons optimaal in te zetten voor activiteiten binnen Zeeland zelf. Hoewel bij de plaatselijke natuurverenigingen geen afzonderlijke zoogdierwerkgroepen bestaan, wordt er door verscheidene personen wel aan dacht besteedt aan bijvoorbeeld vleermuizemeek- hoorns. woelmuizen etc. Door bij zoogdieronder- zoek en bescherming samen te werken kunnen we elkaar bij deze activiteiten helpen en motiveren. Naast het afstemmen van activiteiten binnen Zeeland vormt de komst van de nieuwe Flora en Fauna wet een belangrijk argument voor de op richting van de Z.W.Z. Ook voor beheerders zoals Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, Zeeuws Landschap. Rijkswaterstaat biedt het voordelen bij verschillende activiteiten te maken te hebben met één organisatie in plaats van met verschillen de personen. We zijn van plan de activiteiten in samenwer king met de regionale natuurverenigingen te or ganiseren. Verslagen van waarnemingen, inven tarisaties en excursies komen dan ook niet in een aparte nieuwsbrief, maar worden gepubliceerd in de bestaande verenigingsbladen. Wat dit jaar aan projecten, inventarisaties, ex cursies en dergelijke wordt georganiseerd zullen jullie komend voorjaar vernemen. Uiteraard wil len wij graag horen wat erbij de regionale natuur verenigingen aan zoogdieractiviteiten op stapel staat. Zo kunnen we een provinciaal overzicht op stellen en bekendmaken. Heb je belangstelling voor zoogdieren en wil je meewer ken aan inventarisatie, onderzoek en bescherming? Neem dan contact op met de Zoogdier Werkgroep Zeeland: Nanning-Jan Honingh (secr.) Jan Piet Bekker (voorz.) Rozenstraat 11 ZwanenlaanlO 4434ALKwadendamme 4351 RXVeere 0113-649428(p)/ 230936 (w) 0118-506448 e-mail: jpbekker@eljo.nl Wetlandwachten zijn een soort'voel horens'die namens Vogelbescherming Nederland (VBS), de ontwikkelingen van een belangrijk vogelgebied, ofwel IBA (Important Bird Area), kritisch vol gen. Het vaststellen van verstoring van vogels, kennis nemen van planologische veranderingen die (voor vogels) nadelige gevolgen kunnen heb ben. waterbeheer enz. Voor Schouwen-Duiveland zijn er vier gebie den die als IBA zijn aangemerkt: de Voordelta. Grevelingen-Zuid, Oosterschelde-Noord en Oosterschelde-Noordoost. Voor de Voordelta is al een Wetlandwacht aangesteld. Er zijn nu vaca tures voor de overige drie gebieden. Zelfwas ik geruime tijd Wetlandwacht voor het gebied Grevelingen Zuid. Helaas heb ik in de praktijk te weinig tijd om -af en toe- onder kan- 28 tooruren bij instanties waar je als Wetlandwacht mee te maken hebt.binnen te stappen. Dit zijn bij voorbeeld het Grevelingenschap, de Gemeente Schouwen-Duiveland en Staatsbosbeheer. Coör dinator Wetlandwachten Zeeland is Vogelbe schermingsconsulent Ralf Joosse. Voor vragen kunt u altijd bij hem terecht: tel.: 0113 23 00 75, maar u kunt ook contact opnemen met onderge tekende tel.:0111 4173 40. Het werk van een Wetlandwacht is interessant en leuk. Je ontdekt allerlei zaken waar je in het begin geen weet van hebt. Gaandeweg doe je dus een enorme kennis op van je eigen omgeving. Daarom hoop ik dat er iemand (meer personen mag ook) reageert om in ieder geval mijn estafet testokje over te nemen. Ik wens hem, haar of hen alvast veel plezier en succes! Leo Tromper

Sterna | 2000 | | pagina 30