Landinrichting Schouwen-Oost; Plan Tureluur in uitvoering! Voorjaarstrek bij Breskens 1998 en 1999 Al in 1999 heeft u activiteiten waar kunnen nemen in de Prunje. Er is groot-grondverzet gepleegd. De eerste kreken en laagten van de natuurinrichting zijn uitgegraven en vorm gegeven. De uitkomende grond is tijdelijk in depot gezet, er is een ringsloot gegraven en zelfs een boerderij afgebroken. Dat is een prachtig resultaat als we ons realise ren dat de landinrichting nog maar enkele jaren van start is. Toch staat er voor 2000 nog meer werk te doen. De ca. 100 hectare die in 1999 is ingericht,krijgt ge zelschap van nog eens ruim 150 hectare. Ook de Prunjeweg zal worden verwijderd. Hiermee is de inrichting van het zogenaamde deelgebied 1 -ge- legen tussen N59,Delingsdijk en Slikweg-in2000 afgerond. De komende paar jaar zal ook het gebied ten zuiden van de N59 (deelgebieden 2 3) op de zelfde wijze worden ingericht als natuurgebied. Wanneer voor de landbouw de zogenaamde •compenserende maatregelen' zijn uitgevoerd, gaat ook het waterpeil drastisch omhoog. De compenserende maatregelen voor de land bouw zijn maatregelen die toegenomen kwel in het omliggende gebied moeten voorkomen: aan leg van intensieve drainage en ophogen van per celen (met de vrijkomende grond uit het natuur gebied). Om een gezond watermilieu in het natuurge bied te garanderen moet het water in de deelge bieden l t/m 3 kunnen rondstromen. Daartoe worden al in 2000. twee grote duikers onder de N59 aangelegd. Om, naast vogels, ook allerlei an dere dieren de gelegenheid te bieden van deelge bied 1 naar2of3tegaanzonderdeN59overteste- ken, worden in 2000 'faunavoorzieningen' (twee droge duikers onder de N59) gemaakt. Hoewel er nog niets is veranderd aan het water peil in het gebied,zijn door vergraving flinke stuk ken open water gemaakt. Reeds nu is te zien wat een enorme aantrekkingskracht dat heeft voor met name watervogels en steltlopers. Naast de al aanwezige Rot- en Brandganzen zijn er o.a. veel Bergeenden. Wilde Eenden, Slobeenden en Win tertalingen. Ook allerlei steltlopers zoals Kievit, Goudplevier en Wulp zijn afgelopen winter in flinke hoeveelheden aanwezig geweest. Op termijn sluiten we niet uit dat het ingerichte gebied een belangrijke hoogwatervluchtplaats- functie zal krijgen voor (tien (duizenden watervo gels uit het getijdegebied van de Oosterschelde. Wat broedvogels betreft wordt al reikhalzend uitgezien naar het broedseizoen 2000. Naar ver wachting zullen pioniersoorten als Bontbekple- vier. Kluut en ook Kokmeeuw al in 2000 broedpo- gingen ondernemen. Onze Vogelwerkgroep volgt deze ontwikkelin gen op de voet. Leden van deze groep inventarise ren vanaf dit voorjaar jaarlijks twee proefvlakken in het Prunjegebied op broedvogels. Door dit vele jaren vol te houden kan de beheerder (Staatsbos beheer) gebruikmaken van deze gegevens om haar beheersplannen te toetsen of aan te passen. Ted CJ.Sluijter In april 2000 verschijnt het vierde "Breskens- boekje',samengesteld door Sander Lilipaly. Peter Meininger en Pint Wolf:32 pagina's vol informatie over de spectaculaire voorjaarstrek bij Breskens, met het accent op 1998 en 1999. Opgenomen zijn o.a. jaartotalen en fenologie 1990-1999, dagre cords, de voorjaarstrek in 1998 en 1999, hoofd stukken over de trek van Rode Wouw, Zwarte Wouw, Duinpieper en Ortolaan, topdagen geme moreerd etc., tarieven en vertrektijden van het veer Vlissingen-Breskens etc. Te bestellen door overmaken van f8,- op giro 76442 ten name van P.L. Meininger te Vlissingen, onder vermelding 'Breskens' (bij bankoverschrij- vingen gaarne volledig adres vermelden!) ofNLG 10/ BEF 200 in enveloppe naar Peter Meininger, Lisztlaan 5,4384 KM Vlissingen, NL. 29

Sterna | 2000 | | pagina 31