Gierzwaluw, vogel van het jaar op Goeree-Overflakkee De vogelwerkgroep heeft dit jaar gekozen voor de Gierzwaluw. Misschien wel omdat deze vogel ons doet denken aan lange, warme zomeravonden. Wie op zulke momenten de rust heeft gevonden om in een luie stoel in de tuin te gaan zitten, zal geregeld een groepje donkere, messcherpe vogelsilhouetten voorbij zien schieten. Met sierlijke, acro batische toeren jagen zij achter hun prooi aan. Daarbij verrichten zij bijzonder nuttig werk door grote hoeveelheden insecten weg te happen. Wie ze niet ziet. kan ze trouwens toch niet mis sen. want horen doen we ze in ieder geval als ze luid krijsend over de dakpannen scheren. De sik kelvormige vleugels zijn bijzonder lang in verge lijking met hun lichaam en zijn puur op snelheid en beweeglijkheid gericht.De staart is kort en ge vorkt en doet daarom zwaluwachtig aan. Toch horen ze daar niet bij en vormen een aparte fami lie, de Apodidae en de Gierzwaluw wordt Apus Apus genoemd in het Latijn. De vogels brengen de winter door in Afrika en keren terug eind april, begin mei. Veel vogelaars zien "hun" eerste Gierzwaluw regelmatig op Ko ninginnedag en we kunnen ze in alle dorpen op Goeree-Overflakkee tegenkomen. Half mei ontstaan de paartjes. Hoog in de lucht vliegen ze elkaar achterna. Het is natuurlijk al heel bijzonder dat ze hun veren poetsen in de lucht,maar het kan nog vreemder;ze paren zelfs in de lucht. Toch zal zelfs de Gierzwaluw uit de lucht moe ten voor het bouwen van een nest. Dat gebeurt vaak onder dakpannen of in dakgoten. Oude daken lijken over het algemeen de voorkeur te ge nieten en daar zit gelijk het gevaar. Veel mensen willen renoveren en ook die zo belangrijke oude daken worden vervangen. Zodoende gaal broed- gelegenheid verloren en dat is uitermate jammer, want Gierzwaluwen staan bekend om hun zeer sterke plaatstrouw. Wij hopen dan ook dat bij dak renovaties goede voorzieningen worden getrof fen om broedgelegenheden te bewaren. Er zijn speciale dakpannen voor Gierzwaluwnesten in de handel! Gierzwaluwen kunnen op de grond totaal niet uit de poten. Ook de jongen moeten na het verla ten van het nest onmiddellijk het luchtruim kie zen om daar te kunnen leven. Vorigjaar kwam op onverklaarbare wijze een flinke groep op de rijks weg bij Oude Tonge terecht. Deze vogels konden absoluut niet wegkomen en de gevolgen lieten zich raden. Wie in de toekomst zo'n gebeurtenis mee maakt,hoeft de vogels alleen maar in de lucht te gooien om ze een tweede kans te geven. Begin augustus vertrekken ze op de eerste de beste mooie dag naar Afrika en zullen ze weer voor een maand of acht in de lucht blijven. Ook van deze vogel van het jaar willen wij weer graag het een en ander van u te weten komen: Wanneerzaguditjaaruw eerste Gierzwaluw(en)? Op welke adressen broeden ze? Weet u plaatsen waar eventueel broed- voorzieningen getroffen moeten worden? Wanneer zijn ze weer vertrokken? Wat u verder over de Gierzwaluw kwijt wil, kunt u ook doorgeven aan: Dick Wilbrink Rembrandtlaan 158 3241 AL Middelharnis (489556) Tekening:Ad Cameron. 31

Sterna | 2000 | | pagina 33