vele excursiegangers daarvan genoten hebben. Na januari gingen de aantallen geleidelijk aan omlaag. In geen enkele telling kwamen we tot meer dan 1000 Rotganzen. Ook uitschieters in de trektijd bleven, in ieder geval op de teldagen, uit. Decem ber bleek de beste maand te zijn. De verspreiding ging van west (Oude Oostdijk en polder Nieuwe- noord), via midden (de HVP aan de zuidelijkste punt van de Slikken en de haven van Battenoord) tot oost. want ook in de Heerenpolder werden Rotganzen waargenomen. Maar nergens dus in hoge aantallen. Rotganzen blijven heel lang""han- gen" op Goeree-Overflakkee, want in de extra april- en meitelling waren ze nog steeds present. Van de andere soorten ganzen is de Nijlgans in middels een bekende verschijning geworden. In diverse maanden werden meer dan 300 ex.geteld. In november zelfs 360! Verder kwamen Dwerg gans. Indische Gans. Keizergans, Canadese Gans. Sneeuwgans, en Magelhaengans op de formulie ren voor. Tabel 1Aantallen getelde roofvogels op Goeree-Over- flakkeein 1999-2000 soort/datum okt. nov. dec. jan. febr. mrt Bruine Kiekend. 4 4 9 7 5 4 Blauwe Kiekend 1 8 10 7 4 2 Havik - 1 - 1 - - Sperwer 10 8 7 7 5 3 Buizerd 36 70 75 80 40 36 Ruigpootbuizerd 1 4 1 1 1 2 Torenvalk 47 38 32 31 24 19 Smelleken 1 2 1 1 1 1 Slechtvalk 4 2 2 2 4 2 Roofvogels Mede onder invloed van de zachte winter had den we in december en januari mooie aantallen Bruine Kiekendieven op ons eiland. Daarvan werden de meeste op en rond de Scheelhoek waargenomen. De Blauwe Kiekendief was in alle maanden present. Ook voor deze soort was de cember de beste maand. De Scheelhoek en de Krammerse Slikken gaven de beste kans op een ontmoeting met deze prachtige vogel. Zowel in november als in januari was een Havik op ons eiland aanwezig. We gaan er een beetje op rekenen, want we zouden deze soort graag als vaste wintergasl begroeten. In de winter telden we regelmatig 7 tot 8 Sper wers. Dat oktober met 10 ex. daar nog boven uit stak, is niet zo vreemd als we denken aan de trek tijd. We maken het aleen paar jaar mee,maar het blijft toch elke keer weer mooi om te constateren, dat 's winters op Goeree-Overflakkee een 80 Buizerds te bewonderen zijn. Als we kijken van oktober tot maart,zou een grafiek een stijgende en daarna weer dalende lijn aangeven. In lopmaand januari waren op de Zuidelijke Slikken 5 en op de Krammerse Slikken zelfs 6 Buizerds te bezichtigen. Voor de Ruigpootbuizerd was november met 4 ex.een uitstekende maand. In de andere maanden moesten we hetdoenmet 1 of2exempIaren.Voor zachte winters lijkt dit voor ons gebied een nor maalbeeld. De Torenvalk deed het iets beter dan de laatste winters. Vooral oktober met 47 ex. begon er een beetje op te lijken. Daarna zakte het peil elke maand. We hopen op de terugkeer van winters met wel SOTorenvalken.zoals in het begin van de jaren '90. En het is bekend: goede weersomstan digheden tijdens het broedseizoen en goede mui zenjaren kunnen wonderen verrichten. Smellekens blijven zeldzaam tijdens onze win- tertellingen. Meestal werd 1 ex. geteld en slechts in november waren het er twee. Nee. dan de Slechtvalk. Wederom vlogen hier de hele winter 4 Slechtvalken rond. De Kwade Hoek. de Krammerse Slikken en de Zuidelijke Slikken zijn immers uitermate geschikt voor deze prachtige roofvogel. We hopen al enkele jaren op een broedgeval.Zouhet dan in 2000 lukken? Tabel 1. Aantallen getelde zwanenop Goeree-Overflak kee in 1999-2000 soort datum okt. nov. dec. jan. febr. mrt Knobbelzwaan 65 68 55 42 47 119 Kleine Zwaan - 63 71 22 1 - Wilde Zwaan 3 6 - - - Zwarte Zwaan 10 2 4 - 2 5 Zwanen We beleefden een weinig spannende winter voor wat betreft de zwanen. Voor de Wilde Zwaan was dat niet vreemd. Het was niet koud genoeg. Een tegenvaller was wel het aantal Kleine Zwa nen. Voor het tweede achtereenvolgende jaar bleef dat laag. Buiten de tellingen om waren bij 46

Sterna | 2000 | | pagina 16