Juveniele Bergeend van ca. 7 weken oud, Oosterland 11 augustus 1984. Zou eind juni uit het ei gekropen zijn. De tweede helft van juni is doorgaans de tijd waarin de meeste Bergeenden met pulli verschijnen. Foto: 11 enk Harmsen. studie die, ook al is die van bijna veertig jaar gele den, een onderwerp betrof dat ook nu nog alles zins de moeite waard is. Als reactie op publicatie van de resultaten in 1966, houdt schrijver sindsdien jaarlijks de datum en de locatie van het eerste toom bergeendpulli bij. Aan de ontdekking van 'de eerste pullen van het seizoen' ging geen opzienbarende jacht voor af, noch vonden - er achteraf berekeningen plaats wanneer de pullen die met de eer gingen strijken, uit het ei gekomen konden waren. Om de lezers van Sterna niet helemaal in slaap te laten vallen, meent schrijver er goed aan te doen geen tabel met 35 jaar data van de eerste bergeendpullen op te dissen. Vanaf 1984 is meer dan voldoende, waar bij de kanttekening dat met uitzondering van 1991 toen auteur zich een aantal tijdzones oostelijker bevond waar geen Bergeenden waren, er jaren waren met een gedeeltelijke afwezigheid tijdens de cruciale periode of met een slechts uiterst mager excursieprogramma. Tussen voorjaar 1984 en 2000 viel de laatste datum van de jaarlijkse bergeendpulpremière op Sjuli. Datwasin 1986. De vroegste viel vorigjaar, toen op 15 mei vanuit de vogelhut 'De Visarend' langs de over de Ventjagersplaat lopende dwars- dam, een toom van 8 tenminste 10 dagen oude pulli acte de présence gaf. Vier dagen later, op 19 mei, zag auteur in de Workumerwaard langs de Friese IJsselmeerkusteen toom van 7 pulli van on geveer dezelfde leeftijd en weer een dag later, op 20 mei, was er een toom te zien in het Jaap Deens gat in de Lauwersmeer. Daarmee is geenszins ge zegd dat Bergeenden voorjaar 2000 opmerkelijk vroeg met broeden begonnen. Cramp (1977) geeft aan dat rond de Noordzee de soort vanaf begin-april eieren kan hebben. Bij een broedduur van 28 dagen passen de ruim 10 dagen oude pullen op 15 mei geheel binnen de aanvang van het broedtijdvak. SOVON (1979) geeft aan dat pas geboren jonge Bergeenden vanaf eind-april te zien zijn. A. Hoogerwerf zag op 2 mei 1957 bij de Hondsbossezeewering 2 tomen van respectieve lijk 7 en 11 jongen. Auteur vraagt zich af of in 50

Sterna | 2000 | | pagina 20