Een nazomerwandeling op de Hompelvoet Kees de Kraker Begin september. In de Grevelingen begint de zomerse drukte van recreanten af te nemen, al is het nu in het weekend nog een levendige bedoening met allerlei zeilboten. Deze zaterdag met Sjarel (6) in het sloepje vanuit Bommenede naar de Hompelvoet om de potten van de insectenvangtenten te verwisselen. Op verzoek van Theo Zeegers. de dazenspecia- list van Nederland,zijn die vangtenlen ook na ons vertrek van de Hompelvoet op 31 juli, blijven staan. In de hoop om hier de Grote regendaas Ha- ematopota grandis te vangen, een soort die nog nooit in Nederland is waargenomen. Er is een kans dat dit beest, dat aan zoute omgeving zoals schorren gebonden is,in Nederland voorkomt. De soort is namelijk wel bekend uit Zuid-Frankrijk, Oost-Engeland en Denemarken. Het is een laat in het seizoen vliegende daas, waarvan de belang rijkste vliegtijd in september valt. De zoute Gre velingen is mogelijk een geschikte biotoop voor deze regendaas. Tot nu toe leverden de wekelijks geleegde pot ten van de twee vangtenten echter het fel begeer de insect nog niet op. Bij aankomst komen er geluiden van Grauwe Ganzen uit de Ganzewei. Verderop in de ruigte van grassen.zeggen en Kruipwilg ten noorden van het stuifdijkje foerageren ruim 300 ganzen. Ge zien de hybride exemplaren, mengvormen met witte Boerenganzen ("Soepganzen" in het SOVON-jargon), die er tussen zitten, betreft het de locale populatie met in elk geval een aantal Hompelvoetvogels. Tussen de Grauwe Ganzen ook enkele Brandganzen.die eveneens niet hele maal zuiver op de graat zijn. Verderop wat Nijl- ganzen en daarachter op het Groene Strand waar- empel alweer een groep Rotganzen, die pas teruggekeerd is uit de noordelijke broedgebie den. De Grauwe Ganzen maken het wel sfeervol. 54

Sterna | 2000 | | pagina 24