1987). Om verzekerd te blij ven van voldoende ca paciteit om het opperwater af te voeren, zal men bij onveranderde situatie binnen afzienbare tijd in het Hollandsch Diep moeten gaan baggeren. Waterstaat vlast erop dat bij geopende Haring- vlietsluizen dat hinderlijke sediment althans voor een deel naar de Noordzee afvloeit. Getemd getij Bij beperkte openstelling van de Haringvliet- sluizen in 2005 is naar verwachting het enige ge volg: het ontstaan van een brakke overgangszone in de monding van het Haringvliet, waardoor voor trekvissen een barrière wegvalt. Van een terug keer van getijden op het Haringvliet en verder landinwaarts, zal per 1 januari 2005 nog geen spra ke zijn. In de tien tot vijftien jaar volgend op 2005 stuurt men aan op de komst van een 'getemd getij', volgens de Milieu-effectrapportage een si tuatie waarbij het mondings- en binnengebied vrijwel onafgebroken een open verbinding met elkaar hebben. Uit onderzoek komt naar voren dat dit getemd getij het gunstigst uitpakt voor alles dat te maken krijgt met de komende veran deringen,ook daar waar belangen haaksop elkaar staan. Wanneer de voorziene sluisopening eenmaal volledig geëffectueerd is, zullen die veranderin gen aanzienlijk zijn. Aan de buitenzijde van de ik wou dat it (oiE. HAKNd.WiET5k.i2f* \VJEER. PÏCHTDEDÊN Cartoon: Djanko. Uit: Haringvlietkrant nummer 9 september2000. Haringvlietsluizen zal het getijverschil terugval len naar 1.70 meter en aannemelijk is dal de komst van getemd getij ook voor de voordeltavorming consequenties zal hebben. Aan de binnenzijde van de sluizen kan de getijgolf zich voortzetten, waardoor ter hoogte van Middelharnis het tijver- schil toeneemt van30 centimeter naar 70centime- ter en in de Brabantse Biesbosch tot een meter. Omdat bij getemd getij bij zowel eb als vloed slui zen open zullen blijven.zal bij een opperwateraf- voer van 1000 m' per seconde brak water tot 16,5 kilometer het Haringvliet binnendringen. Dat is De Hoogezandsche Gorzen thans. Zand- en slibhonger leidden tot een voortdurende oeverafkalving die tot op de dag van vandaag doorgaat, al dertig jaar lang. Foto: Gerard Ouweneel.

Sterna | 2000 | | pagina 9