Korte bijdragen Invasie van Oranje luzernevlinders in augustus Oranje luzernevlinders op de Hompelvoet (links) en de akkerranden (rechts). Wanneer de vlinders gaan zitten klappen ze hun vleugels dicht. Rondvliegend valt de fraaie.met een zwarte rand omzoomde.oranje-gele bovenkant van de vleu gels te bewonderen. Foto 's.Kees de Kraker. Begin augustus werden de eerste exemplaren van deze fraaie vlinder waargenomen. Mijn eerste waarneming viel op 6 augustus op de Hompel- voel, waar er eentje op Parnassia nectar zat te drinken. Fotograferen mislukte doordat de vlin der net voordat ik wilde afdrukken er vandoor ging. Nog wel een kwartier achterna gelopen, maar er zat te weinig rust in het beestje om voor mij te poseren. Een week later, toen er al wat meer exemplaren rondvlogen, lukte dat wel. Op de Hompelvoet werden toen 5 ex. geteld. Eenzelfde aantal werd op die datum (13/8) door René van Loo bij de Brouwersdam waargenomen. Daarna namen de aantallen flink toe. Op een paar stukken van de akkerranden bij Brouwershaven zag ik op 15 augustus enige tientallen Oranje luzernevlin ders. Vrijwel overal langs de akkerranden vlogen ze, zodat de totale aantallen daar een veelvoud van bedragen zullen hebben. Op heel Schouwen- Duiveland konden toen Oranje luzernevlinders waargenomen worden. Op 20 augustus werden er door René van Loo 10 ex.geteld aan de zeedijk bij Viane (Ouwerkerk) en op de Hompelvoet zag ik er die dag 14. Veel vlinders hadden een noord waarts gerichte trek. Reden waardoor er langs oe vers, dammen en dijken relatief veel exemplaren waargenomen konden worden. Aan het eind van de maand waren de aantallen weer afgenomen. Op plaatsen waar luzerne, wikke of klavers groei en, zoals de bloemrijke akkerranden van Zonne- straal.zijn echter nog vrij veel exemplaren blijven hangen. Deze kunnen zich daar voortplanten en omdat dit soort akkerranden tegenwoordig in heel Zeeland voorkomt, kan dat er toe bijdragen dat we deze vlindersoort in de toekomst wat vaker zullen zien. Een vaste populatie zit er voorlopig niet in. aangezien de soort - die als rups overwin tert - zelfs de zachte "Zeeuwse winters" zelden zal overleven. Maar daar wordt aan gewerkt Kees de Kraker 57

Sterna | 2000 | | pagina 27