EEN Publicaties mm Ruim een jaar geleden verscheen bij de Stichting Kunstuitleen Zeeland nummer 86 in de Slibreeks. Het boekje draagt de titelEen Triller". Kort nadat hij het manuscript naar de uitgever had gezonden kwam de auteur, H. W. Kleppe, om het leven bij een gasont ploffing, zo vermeldt de flaptekst. Het is mede dankzij beeldend kunstenaar Ben Schot dat deze publicatie postuum het licht zag. De ik-figuur in het verhaal kreeg van het pro vinciaal bestuur van Zeeland een opdracht die op het eerste gezicht niet meer behelsde dan het ve rifiëren van een aantal stukken uit het archief van de Schouwse Vogelwacht.Centraal staat de waar neming op Schouwen-Duiveland van een Snor. "waar je knettergek van wordt. Het is altijd hetzelf de gedonder met die rietpiepers, bromde ik. Voor dat je er eindelijk achter bent met welke glibber je nu weer te maken hebt, ben je tureluurs van steeds maar weer dat geratel te moeten aanhoren" Op merkingen die me uit het hart zijn gegrepen en waarover Kleppe elders in het verhaal schrijft dat het zelfs vooreen expert lastig tras de verschillen de soorten rietzangers uit elkaar te houden, zeker wanneer die alleen aan de hand van visuele ken merken gedetermineerd konden worden. Deze soorten onderscheiden zich van elkaar vooral door middel van hun zangen Voor Zêêlieven. het mededelingenblad van de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland leverde ik eens een korte bijdrage getiteld "Sprinkhaanrietzanger of Snor??" Waarschijnlijk vanwege dat feit en de toch wat mysterieuze situatie rond de auteur van "Een Triller" werd ik kort na verschijning van dit nieuwe deeltje in de Slibreeks door verschillende personen voorzichtig uitgehoord of ik me wellicht verschool achter het pseudoniem H. W. Kleppe. Op de voorlaatste bladzijde van het boekje valt te lezen dat slechts enkele regels me nog scheiden van de stilte waarmee een eind zal zijn gekomen aan mijn potsierlijke bestaan"Kondigt de schrij ver hier al zijn dood aan of bedoelt hij slechts dat zijn opdracht in het kader van de broedvogelin- ventarisatie van Schouwen-Duiveland bijna ver vuld is? Of laat hij op deze wijze weten dat H. W. Kleppe slechts een pseudoniem is? Onderzoek heb ik daarnaar niet verricht en ik kan en wil die vraag niet beantwoorden. Ik heb genoten van het 51 bladzijden tellende sympathieke boekje, dat ik graag onder de aan dacht breng van de lezers van Sterna. Inwoners van Schouwen-Duiveland, (bestuurs)leden van de Natuur- en Vogelwacht en zeer zeker vogelaars zullen er ongetwijfeld veel plezier aan beleven. Het verhaal is te verrassend om nog meer over de inhoud te vertellen. Johan Everaers EEN TRILLER. H. W. Kleppe, Stichting Kunstuitleen Zeeland Middelburg 1998, ISBN 90-6354-091-4 58

Sterna | 2000 | | pagina 28