Otters op Schouwen-Duiveland Oiler. Omslagvignet van "Lutra tijdschrift van de Vereniging voor Zoogdier kunde en Zoogdierbescherming. Frans Beekman Uit de spullen van Frans Jansen (1919-1998) op zolder kwam ook een schedel te voor schijn met de volgende tekst op een plakkertje "Otterkop 1966, gevonden in Oude Spui". Het spui in Brouwershaven was een water dat bij eb de haven op diepte moest houden. Tussen het Spui en de haven was een sluisje. Bij nadere bestudering bleek het echter om een schedel van een verdronken Huiskat te gaan! Toch was mijn interesse gewekt om meer over Otters op Schouwen-Duiveland te weten te komen. Uit een tiental otter-waar- nemingen die ik vond is het volgende verspreidingsbeeld te schetsen. Lage duinzoomgebied Waar zoet water afstroomde uit de binnendui- nen naar de polder Schouwen was kennelijk een geschikt gebied voor Otters. Ze hadden er vol doende voedsel en er was schuilgelegenheid in de rietkragen langs de sloten en vaarten. Van zuid naar noord gaande lag tussen Leliën- daele bij Burgh en het Sluispad 't Laopende Wae- ter, dat duinwater uit Burgh afvoerde. Aan dit water grensde 't Otterbos waar omstreeks 1890 door schoolkinderen af en toe Otters werden ge zien. Ten oosten van Haamstede lag Armoeder- hoek en daar zijn deze dieren zelfs geschoten: in 1901 een jonge Otter enin 1904 twee Otters. Om streeks 1910 werd er hier nog opgelet koeien niet te dicht langs de sloot te laten grazen, want dan konden Otters melk uit de uiers zuigen! Tussen Noordwelle en Renesse bij de Lagezoom lag er tenslotte in dit overgangsgebied tussen duinzoom en polder 't Otterweegje en 't Otterwekken. Duiveland Hier lagen bij Nieuwerkerk. Oosterland en Sir- jansland vele kreken en sloten met brak water, waar wel met een kruisnet werd gevist. Het waar nemen van de otter in dit kleinschalige landschap van rond 1900 is beschreven door Johannes Vij verberg. Ook zijn er meldingen uit 1887 en 1907. De Otter had als hoofdvoedsel Paling.Toen de Pa ling achteruitging door betere afwatering, kreeg ook de Otter het moeilijk. In 1880 is in de Steen zwaan in een palingfuik een 'moer-otter' gevan gen. In de winter van 1904/05 werd tussen Ooster land en Sirjansland een Otter gedood die voor geld in de dorpen en ook op de HBS in Zierikzeeis getoond. De sporen waren in de sneeuw bij Brui- 36

Sterna | 2000 | | pagina 6