weg Inrichtingsschets ruigte CZ] riet I I gras I I biezen slik |h;.'",i=ill-l water kreek steenoever vluchtheuvel s rietheuvel 0 bebouwing/bebouwingskern grasgors I 1 pad spoor -- voetveer haven t steiger Het is niet alleen omdat de autoriteiten nu plot seling natte natuur omarmen dat in de noordelij ke Delta 3000 hectaren de bestemming wetland krijgen. Hoewel in de brochure wervend over het Nationaal Park Deltamonding wordt gesproken en in navolging van de achttiende eeuwse 'zege- praelende Vecht', er nu een 'hel heerlijk Haring vliet' uit de bus komt, is veelzeggend het motto 'Veiligheid Natte Natuur' waaronder de minis teries van Verkeer en Waterstaat en die van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij een samenwer- kingsafspraak aangingen. Immers, de brochure verzwijgt niet dal meer water van alle kanten op de delta zal gaan afkomen: de zeespiegel stijgt, uit het oosten nemen de rivierafvoeren toe, er is meer neerslag en mede als gevolg van inklinking is er een toenemende druk van grondwater. De nieuwe natte natuur wordt in de eerste plaats een natuur voor de natuur, maar toch voor al ook een natuur voor de mensen. Natuur die legen een stootje kan (alsof dat geen eigenschap is die alle natuur in dit land al lang moet bezitten om te overlevenen natuur die door mensen ervaren en genoten kan worden. Onder de titel 'Het grote genieten' concludeerde een NRC-Handelsblad- redacteur onlangs dat de natuur er tegenwoordig is voor mensen, en niet voorde planten en dieren. In de 'Blauwe Long' staat dan ook menig foto of fotomontage van lieden die bezig zijn zich te ver maken in natte natuur. En ook foto's van de Hel legatsplaten, natuurlijk een bekend voorbeeld hoe fraai het allemaal kan worden. Maar anno 2000 lijken de Hellegatsplaten althans voor wat vogels betreft aardig over hun hoogtepunt heen, groeien het centrale en oostelijk deel geleidelijk aan dicht met duindoorn en kan de bezoeker zich vergapen aan kalkoenen, pauwen, kippen. Zwar te Zwanen, Nijlganzen alsmede allerlei hybride ganzen en ziet hij er om de haverklap katten, een zoogdier waarvoor grondbroeders niet zullen ap- plaudiseren. Al bij al voelde schrijver bij het doornemen van 'De Blauwe Long' zich van tijd tol tijd op de hui kjes toegesproken. Noordrand Goeree Overflakkee Het gaat te ver om hier in te gaan wal het 'streef beeld 2010' voor de noordrand van Goeree-Over- flakkee is. Dat is slechts over 9 jaar en zich dat re aliserend. wrijft men zich wel in de ogen. De beheerders van de Scheelhoek zullen dat ook doen wanneerze lezen dat men dan vanaf de expo per boot naar de Scheelhoek wordt gebracht, waar men dan op dit eiland kan struinen en pio nieren, zij het dat zorgvuldig gesitueerde brug- constructies over de kreken het publiek zodanig leidt dat delen van de Scheelhoek rustgebied blij ven voor vogels.... Natuurlijk zal bij het voorhanden komen van 't_ Haringvl ri Bommel Inrichtingschets. Uit: Tiengemelen, Eiland van wildernis, weelde en weemoed. 87

Sterna | 2000 | | pagina 25