Zullen de oevers van hel Haringvliet er ooit zo uit gaan zien? Vloedbossen langs de Donau in het voormalige Joegoslavië. Foto: Gerard L. Ouweneel. 3Ü0Ü hectaren natte natuur, hel op recreatie ge richte publiek ruim aan zijn trekken moeten komen. Al was het alleen maar omdat dat publiek die 333 miljoen gulden heeft opgebracht. Bij be spreking van eerdere nota's vielen al voldoende klinkende namen van vogelsoorten die wellicht eens in die nieuwe natte natuur zouden kunnen gaan broeden. En die kunnen óók best eens in het toekomstig Nationaal Park Deltamonding gaan beginnen, ondanks die natuur voor mensen. Voorbeelden uit binnen- en buitenland zijn er te over waaruit blijkt dat natuur (maar niet alle na tuur!) incasseringsvermogen bezit. Wèl gaan die 3300 hectaren voornamelijk ten koste van akker land, een broedbiotoop voor een categorie vogels waarvoor de komende jaren een beschermings plan zal worden ontwikkeld. En dan rijst de vraag of vooral niet Soep- en Nijlganzen die plotseling voorhanden komende nieuwe niche zullen kra ken. Gelet op de aantallen Soepganzen die thans al enkele langs en in het Haringvliet gelegen bui tendijkse gebieden bevolken, zouden terreinbe heerders er goed aan te doen de komende 9 jaar in ieder geval de stand van die 'soort' wat in te per ken. Maar bij het lezen over Vaparetto's die vanaf de Oude Haven in Rotterdam, en vanaf Geertrui- denberg het publiek naar recreatietransferia nabij de natuurgebieden in het estuarium gaan brengen, huiver ik. Want ik vrees dat over 9 jaar ik iniedergeval nietmeerdat incasseringsvermogen kan en wil opbrengen. Literatuur Anema. K. 2000. Tiengemeten. Eiland van wildernis, weelde en weemoed. Uitgave StuurgroepTiengemeten. Deltanati i r.2000. De Blauwe Long. robuust en veilig. Visie op de natuurmogelijkheden van deltanatuur in de Rijn-Maas mon ding. Uitgave Bosch Slabbers. Helm, E van der. 2000. Het grote genieten. NRC-Handelsblad van 14 oktober2000 Ouweneel. G.L. 1992. Wanneer de daad bij de nota...? Het Vogel jaar 40:49-50. 88

Sterna | 2000 | | pagina 26