Dagvlinders in 2000 Landkaartje (zomervorm). Foto: Henk Harmsen. jx<^BEW. Ex/^>xJ Kees de Kraker Pèt. Nauwelijks vlinders dit jaar. Beroerd weer. Dit was mijn indruk van de vlinderstand in 2000. Alles op een rijtje zettend, vallen echter ook goede momenten op, want het vlin derseizoen duurt langer dan een in het water gevallen julimaand. Zo was er een Koninginnepage op de Hompelvoet op 6 mei, al wel heel lang geleden dat ik die gezien had. Het wolkje Atalanta's in de tuin tijdens de pruimentijd - toch dat gevoel van zomer weelde. Tenslotte, de in het vorige nummer van Sterna reeds beschreven, invasie van de Oranje luzernevlinder. Ook zo'n beest waarvan je een warme kriebel krijgt. Deze keer geen systematische behandeling van de diverse vlinderfamilies, maar gewoon wat uit gebreider commentaar bij enkele soorten. Om allereerst nog eens terug te komen op die Oranje luzernevlinder. Van verschillende perso nen ontving ik berichten dat deze invasie ook aan hun niet onopgemerkt was voorbijgegaan. Goede kans dat de soort zich in onze omgeving heeft weten voort te planten. Een aantal late waarne mingen (tot half oktober) wijst daar ook op. In de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) stond nog een foto van zo'n laat exemplaar: fraai met open geklapte vleugels op een Hortensia. Heel kleurig, maar je reinste volksverlakkerij! Die vlinders houden hun vleugels dicht wanneer ze gaan zitten en Hortensia's worden door vlinders genegeerd. Zal wel een opgeprikt exemplaar geweest zijn. De malaise met de Dagpauwoog leek alge meen. Na het verdwijnen van de overwinterende exemplaren uit april/mei, werd de soort nog nau welijks waargenomen. Enkele vlinders in juli. was alles wat ik van de nieuwe generatie zag. Ook in de herfst schitterde de Dagpauwoog door afwezig heid. zodat de start voor volgend jaar er allesbe halve rooskleurig uitziet. Maar ja. het is een alge mene soort waarvan de rupsen op brandnetels leven en dat is zeker geen bedreigde plantensoort. Dus dat komt weer goed. Hoewel, zo simpel ligt dat niet altijd zagen we al eens eerder bij het Hooi- 65

Sterna | 2000 | | pagina 3