Een najaar van nota's Gerard L. Ouweneei Het is wel eens anders geweest, maar momenteel lijkt iedereen zich bezig te houden met het Hollandsch Diep en Haringvliet. Nadat de afgelopen jaren cohorten deskundigen via nota's schoten voor de boeg hadden gaven, kwam het najaar 2000 tot principebesluiten. In de vorige Sterna viel te lezen over de komst van een getemd getij in het Hollandsch Diep-Haringvliet. En op 27 september presenteerde 'Deltanatuur' op Tiengemeten een 'visie op gebiedsniveau'. Weer een paar weken later, op 21 oktober, ontvouwde Natuurmonumenten haar plannen voor Tiengemeten. Dat gebeurde op het eiland zelf, zodat het ernaar gaat uitzien dat Tiengemeten het symbool, ja het boegbeeld gaat wor den van ophanden zijnde veranderingen in het noordelijk Deltagebied. En dat zijn er veel. Auteur en redactie van Sterna hebben getwij feld om weer met een verslag over nota's op de proppen te komen. Immers, in het tijdschrift kwam al menige in een nota vastgelegde visie voor het voetlicht en ooit viel de verzuchting dat het erop leek dat in dit land het succes van gevoerd be leid werd afgemeten aan het aantal lieden dat bezig was met het schrijven van het rapport. Waar bij dan de publicatie van dat rapport gold als eind resultaat. 'Wanneer de daad bij de nota' was een andere verzuchting van een aantal jaren terug. Tiengemeten Een pluim op de hoed van Natuurmonumenten met haar presentatie op Tiengemeten over het geen daar te gebeuren staat. Zaterdag 21 October hield de vereniging open dag op het eiland, waar bij de heer R. Posthoorn van het RIZA het pu bliek de plannen uit de doeken deed. Die zien er goed uit. Een eiland van wildernis, weelde en wee moed is het motto, waarbij de weemoed betrek king heeft op de aan de oostpunt van het eiland gelegen Oude Polder, waarvan de cultuurhistori sche waarde versterking zal ondergaan. Het tot de verbeelding sprekende 'gat in de dijk' dat een open verbinding met het Haringvliet moet gaan geven, is geprojecteerd aan de zuidoostzijde van het eiland, niet ver van de Griendweipolder, die zijn huidige status zal behouden. Het overgrote deel vanTiengemeten zal geleidelijk aan verande ren in wildernis (de derde W), waarin natuurlijke processen domineren en waar een in het Haring vliet terug te brengen getijdenregiem een factor zal zijn. De introductiefolder spreekt over 'een dynamisch landschap met levensgemeenschap pen van slikken, pioniersvegetaties, riet- en bie zenvelden, moerasvegetaties, ruigten en vloedbossen'. De natuurfunctie staat centraal, maar de 'natuurgerichlerecreant.van welke cate gorie bezoekers Natuurmonumenten er op Tien gemeten jaarlijks zo'n 35.000 verwacht, zal op voorzieningen kunnen rekenen die voornamelijk geprojecteerd zijn langs de noordrand van het ei land. De Blauwe Long Naast het aan afkalving lijdende Groene Hart krijgt Zuid-Holland nu ook een Blauwe Long. De samenstellers van de brochure met die naam, waaraan toegevoegd 'robuust en veilig' toege voegd, hanteren een wat andere toon dan Natuurmonumenten. Hier is aan het woord Del tanatuur, een samenwerkingsverband tussen 7 or ganisaties. In hel kader van hel nationaal beleid om natte natuurwaarden te versterkends voor het Zuid-Hollandse deel van de delta 333 miljoen gul den beschikbaar om natte natuur te realiseren: 3000 hectaren vóór het jaar 2010. Daartoe zijn ter reinen in de Biesbosch, aan de noordoever van de Oude Maas. op IJsselmonde en langs het Spui ge reserveerd. Voorts langs het Hollandsch Diep, waar op een kaartje een deel van de Ambachts heerlijkheid Cromstrijen met kreken en grienden staat aangegeven en dat geldt ook voor de noord oever van Goeree-Overflakkee, ten westen van Den Bommel. Een kaart laat zien dat Stad aan het Haringvliet na 2010 beter Stad in het Haringvliet kan gaan heten, want het gehele gebied tussen de Oudelandse Dijk en het Haringvliet krijgt de be stemming natte natuur. 86

Sterna | 2000 | | pagina 24