Over de herkomst van de naam Prunje en het ontstaan van de Prunjepolder JVAN VAN AVAX bstrm /sens. VAN NIE TU/YT EEKE1 zuidla^/d v tarmofcn, Ciap-Tnutfc/ ^JCocrcfv De Hatlingakaart van 1752. De Prunjepolder heet hier naar de toenmalige bewoner Klaassenspolder. John Beijersbergen Met de start van de uitvoering van Plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen staat de naam Prunje als aanduiding voor de Prunjepolder of het Prunjegebied (globaal het weidegebied ten westen van de Slikweg) weer volop in de belangstelling. Dat was al vaker zo, wanneer een zoveelste poging werd ondernomen de wateroverlast in het lage land te bestrijden. In de 19de eeuw maakten de boeren van Laag Schouwen door beka- ding en het plaatsen van een molen een eigen polder. Beter gezegd een polder in de pol der want het lage land dat in die tijd vooral moeras was, is onderdeel van de polder Schouwen en omgeven door zeedijken. De omkading van het gebied, zoals nu gebeurt ten gunste van de uitvoering van het plan Tureluur heeft ook al eens 150 jaar eerder plaatsgevonden! Vergelijkbaar met het verleden is het doel om de (zout- en) waterover last in de omgeving te verminderen en een eigen (toen lager, nu hoger) waterpeil te hand haven. Tot de dag van vandaag (denk aan september 1998!) mag het Prunjegebied het overtollig water pas lozen als het omringende land droog genoeg is. Het Prunjegebied was en is dus uit agrarisch oogpunt een tweede rangsgebied voor opvang van overtollig water van de polder Schouwen, maar met veel kansen voor de natuur. Zonder enige aflaat of bemaling zou het gebied vrijwel het gehele jaar onder water staan. Terug in de tijd Na deze korte kenschets van het gebied kan de vraag worden gesteld waar het in dit verhaal om gaat: hoe oud is de Prunjepolder en waar komt de naam Prunje vandaan? Ik doe hier mee aan een discussie, die al langer gaande is en naar ik ver wacht hier nog niet zal worden beëindigd. Vanaf het heden ga ik terug in de tijd naar de oudste ver melding van de naam Prunje en probeer voor de naam een herkomst te geven. Hierbij passeert de geschiedenis van de Prunjepolder, zoveel als ik er van heb kunnen vinden. Allereerst is er de theorie van Simon Rosmolen (6),de kooiker van de in 1953 verdronken kooi bij 68

Sterna | 2000 | | pagina 6