Verslag vinkenbaan Westenschouwen over 2000 L. en T. van Ree In de duinen op Schouwen heeft het Vogelringstation Nebularia in 1960 een vinkenbaan opgericht waar het zijn vogels vangt en ringt. De Vinkenbaan is vanaf half juli tot en met eind november elke dag bezet. Op 19 februari was de traditionele bomendag of onderhoudsdag. Het grootste deel van de me dewerkers is op die dag aanwezig op de vinken baan om rasters te vernieuwen, nieuwe (dode) bomen te plaatsen naast de druip (slagnet), op sommige plaatsen duindoorns te bestrijden of om juist op andere plaatsen de groei van duindoorns te bevorderen door kalk te strooien. Hierbij mag de hulp die we krijgen van de medewerkers van Staatsbosbeheer zeker niet onvermeld blijven. Op 17 juli is er gestart met de opbouw van de vinkenbaan en werden de eerste netten geplaatst. Op 26 november werden de laatste mistnetten op geborgen en de baan klaar gemaakt voor de win- terrust. Bezetting Vanaf 17 juli tot en met 26 november is de baan op Westschouwen continu bemand geweest. Alleen op 30 en 31 oktober was er door het slechte weer niemand aanwe zig. De volgende ringvergunninghouders waren het afge lopenjaar actief op de baan: Hennie van Buren, Gert van de Gaag, Wim van de Gaag, Leen van Ree,Ton van Ree, AadVuyk en Wout Vuyk. Onder begeleiding van de ring vergunninghouders waren Cor Oskam en Marcel Schild wacht als ringer in opleiding actief. Als gast mochten we in 2000 de volgende personen ver welkomen:'W.Bleumink, F. Cottaar,M. Edelman, R.Klin- gers,E. Maasen, Chr.van Rijswijk, M. Visser, H. van Vugt, en tot slot een verslaggever van de PZC. Opbouw van de baan Op de vinkenbaan wordt gewerkt met mistnetten (100 meter) en slagnetten (vier stuks). In 2000 is met lokvogels en met het afspelen van vogel geluiden getracht om vogels tijdens de trek naar de netten te lokken. Als lokvogels zijn gebruikt: Boomleeuwerik, Veldleeuwerik,Boompieper, Gele Kwikstaart, Ringmus, Keep, Vink. Putter, Groenling, Sijs, Barmsijs, Kneu, Fra ter, Ortolaan, Geelgors en Rietgors. Vogelgeluiden zijn gebruikt van de Waterral, Porseleinhoen, Strandleeuwe- rik, Veldleeuwerik, Grote Gele Kwikstaart, Graspieper, Roodborst, Heggemus, Fitis, Gekraagde Roodstaart, Grasmus, Braamsluiper, Zwartkop, Tuinfluiter, Spotvo gel, Nachtegaal, Merel, Zanglijster, Koperwiek, Krams vogel, IJsgors en Sneeuwgors. Met behoud van de bestaande, al jarenlang behoorl ijk werkende nachtvanginstallatie zijn we in 2000 gestart met het opzetten van een nieuwe installatie. De opzet van deze nieuwe nachtvanginstallatie is om door middel van het afspelen van geluid, nachttrekkende vogels naar mist- en slagnetten te lokken. De doelsoorten zijn vooral de vogels van het open landschap zoals Veld leeuwerik en steltlopers, maar ook soorten zoals Waterral en Waterhoen. Bij deze laatste twee soorten blijkt dat de vogels wel werden aangelokt door het geluid, maar dat ze op de duindoorns bleven zitten rond de mistnetopstel- ling. Bij benaderen van de vogels vlogen deze allemaal weer op en omzeilden in alle gevallen de mistnetten. We zijn ervan overtuigd dat bij een mistnetopstelling in meer open landschap, de vogels wel in de mistnetten terecht zouden zijn gekomen. Weersomstandigheden De natte en (voor ons belangrijker) winderige herfst speelde ons danig parten. Vooral de toptijd, half oktober tot begin november, verstormde voor een flink aantal dagen. Kwam er even een windpauze, dan namen de vangsten spectaculair toe zoals te zien is in Tabel 1of in de wat vroegere periode, omstreeks de overgang van september naar oktober (Tabel 2). Tabel 1. Relatie tussen windkracht (in Beaufort) en aantal vangsten. oktober november Datum 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 Windkracht 887655 44656 aantal vangsten 0 0 0 124 42 204 96 18 11 2 Tabel 2. Relatie tussen windkracht en aantal vangsten. september oktober Datum 26 27 28 29 30 1 2 3 4 Windkracht 556 4 1 3 455 aantal vangsten 35 20 18 139 284 111 109 40 29 17

Sterna | 2001 | | pagina 19