Groene archieven en een bezoek aan de vogelhillen in 1933 Frans Beekman Sinds enige tijd worden in het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland in Zierikzee de archieven bewaard van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afdeling Schouwen (1934-1995) en van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (1949- 1993). In het nu volgend artikel wil ik daar aandacht voor vragen en ook een ongepubli ceerd verhaal van Rykel ten Kate alsnog in druk laten verschijnen. Een nieuw lliema in de geschiedenis en de bio logie is de 'groene geschiedenis'. Hierin worden vragen gesteld naar het ontstaan van de natuur-en milieubeweging, het verloop van allerlei acties die politieke besluiten hebben beïnvloed en naar de natuurlijke historie van bepaalde gebieden. Over 'groene geschiedenis' werd vorig jaar in Zierikzee een geslaagde ZVU-cursus gegeven. De organi satorische ontwikkeling van de NJN en de Vogel wacht zal sommigen ook interesseren. Wat is er zoal bewaard gebleven? NJN In de oorlogsjaren 1940-1945 bleef de NJN als neutrale jeugdbeweging bestaan en trok vele leden. Diverse natuurlogboeken uit 1942 tot 1945 van Wim van der Ploeg en Adri van Tooren bleven bewaard. Ook uit de jaren voor de oorlog vindt men veel excursieverslagen en heel belangrijk is het verslag van NJN-zomerkamp uit 1938. Uit later tijd zijn er logboeken uit 1962 tot 1974.rap- porten over terreinen van Staatsbosbeheer en over de flora en fauna van het Slotbos bij Haam stede in 1972. De oude vogelwaarnemingen zijn verwerkt in het boek 'De vogels van Schouwen-Duiveland' (1986). Opvallend was de aandacht van de NJN voor terreinen met afwisselende milieus, zoals de Koudekerkse lnlaag.de binnenduinen en de Wil dernis bij Brouwershaven. Het meest bezocht waren de Verklikkerduinen. De botanische rijkdom van die landschappen komt mede door de geleidelijke overgangen van zout naar zoet. klei naar zand of hoog naar laag die daar voorkomen. We noemen die geleidelijke overgangen tegenwoordig gradiënten. Het NJN-archief in Zierikzee beslaat vier o dozen ofwel een halve meter. Alle strandwaarnemingen zijn te vinden in het zogenaamd CS-systeem van de Strandwerkge meenschap van de KNNV.NJN en JNM dal wordt bewaard in Leiden en thans bijna geheel gedigita liseerd is. Voor Schouwen kom ik in het SWG-ar- chief zeer veel waarnemingen tegen van Jacob Viergever en Frans Jansen. Natuur- en Vogelwacht Het archief van 'de Vogelwacht' is vooral een bestuursarchief. De besluitvorming is door de jaren goed te volgen. Van de verschillende acties, zoals de weg door de Domeinen, de weg door de Schelphoek en de randweg Renesse zijn de dis cussies vastgelegd in notulen. Ook allerlei papieren van Nico Lysen over na- tuurgidsen. controleurs Vogelwet en natuurbe scherming zitten in dit archief. Veel rapporten over natuur en ruimtelijke ordening in Zeeland uit de jaren '80 van de 20ste eeuw bevinden zich eveneens in het archief. Interessant zijn de vroege lijsten van broedvogels, trekkers en dwaalgasten op Schouwen-Duiveland uit 1958, 1964 en 1967 met de correspondentie daarover. Het zijn de voorlopers van de avifauna van 1986. Van de werkgroepen Jeugdvogelwacht en Schoolbiologie is het nodige te vinden. Er is een briefje van de bekende Dr. Jac.P.Thijsse over Bij enorchissen bewaard gebleven. Het belangrijkst is natuurlijk de complete ver zameling van het tijdschrift Sterna 1956-nu) dat ook op het Gemeentearchief is in te zien. Het ar chief van de Vogelwacht zit in tien dozen of 1.25 meter. Behalve het archief van 'de Vogelwacht' is het

Sterna | 2001 | | pagina 4