Vreemde vissers in een vijver Gijs van den Ende Twee jaar geleden verhuisden we naar onze huidige woning aan de rand van Zierikzee. Vooral de tuin was even wennen. Deze is niet al te groot en de vorige bewoners hebben er een vijver van ongeveer 4 bij 4 meter in laten aanleggen. Het is eigenlijk een nogal overheersend element. Maar wanneer je zoals wij van allerlei waterbeestjes en plantjes houdt, zit je al snel een hele tijd op je knieën te kijken naar en te genieten van alles wat er in het water leeft. Voor ons is de vijver dan ook niet meer uit de tuin weg te denken. In dc vijver groeien behalve waterlelies ook Kikkerbeet, Krabbescheer en Lidsteng. In de on diepere delen staan Waterweegbree, Munt. Moe- rasvergeet-mij-nieten, Dotterbloemen en Gele lis. Na een paar dagen wisten we dat er 9 oranje Goudvissen en 5 grotere zwartachtige Karpers in zwommen en er ook padden, kikkers en salaman ders in huisden. In het voorjaar van 2000 lag er volop kikkerdril enzagen we ook parende padden maar daarvan hebben we tot nu toe nooit eier- snoeren kunnen vinden. Het kikkerdril kwam maar deels uit want we zagen dat Kleine Watersa lamanders er de embryo's uit wisten te halen met een soort ram-techniekMet hun snuit rammen ze net zo lang tegen het dril tot een groeiend embryo bloot komt te liggen zodat ze erbij kunnen en het kunnen opeten. Minstens 50% van het aanwezige dril verdween op die manier. Al die opgegeten kikkerembryo's zorgden voor voldoende energie voor de salamanders om zich op hun beurt te gaan voortplanten. Tegen het eind van de zomer we melde het dan ook van halfwas salamandertjes in de vijver. Drinken, baden en Dal ook vogels interesse in een vijver hebben is iedereen wel bekend. Op warme dagen komen er allerlei soorten om te drinken en te baden. De fre quente aanwezigheid van een merelmannetje op een mooie dag begin mei, trok dan ook aanvanke lijk weinig aandacht.Totdat ik ontdekte wat deze vogel telkens bij de vijver kwam doen: het beest vloog vanuit een aanpalende tuin naar de vijver en landde dan meestal meteen aan de kant waar de meeste Moerasvergeet-mij-nieten groeien. Daar begon de vogel aandachtig tussen de planten te speuren een beetje op de manier waarop je ze 's morgensvroeg op een gazon bezig ziet met wor 12 men vangen. De vogel stond inmiddels met z'n poten in het water en dook met z'n kop tussen de Vergeet-mij-nieten en kwam meteen Kleine Wa tersalamander in z'n snavel boven, zo te zien een volwassen wijfje. De verdere verwerking van de prooi ging als volgt:de Merel hipte op het droge en wierp de salamander met kracht op de stenen. Het arme amfibie bleef kronkelend liggen en werd meteen weer opgepikt om wederom tegen de ste nen gesmakt te worden. Daarna werd er nog een paar keer krachtig met de snavel op de prooi inge hakt. Pas toen de salamander weinig tekenen van leven meer vertoonde pakte de Merel hem op en vloog naar het nest om er z'n jongen mee te voe ren. Eerst dacht ik getuige geweest te zijn van een unieke eenmalige gebeurtenis maar al snel bleek dat de Merel zich echt op het vissen van salaman ders had toegelegd. Die dag zag ik hem er nog drie volgens dezelfde methode vangen. De volgende dagen was de Merel steeds enkele keren per dag op salamanderjacht langs de randen van onze vij ver. Een paar dagen later zagen we dat ook het merelvrouwtje op salamanders aan het vissen was. een jonge Merel die vlakbij in een struik zat kreeg de vangst in z'n opengesperde snavel ge propt. Zo zachtjes aan begonnen we ons zorgen te maken over de salamanderstand in onze vijver: zouden er volgend jaar nog wel genoeg volwassen dieren over zijn? Nog een paar keer daarna zagen we ons vissend merelpaar rond de vijver hippen maar toen het broedseizoen begin juni voorbij was. was het met de salamandervisserij gelukkig ook afgelopen. Merels hebben een zeer gevarieerd dieet:"s win ters zijn het voornamelijk vegetariërs, maar in het voorjaar wordt overgeschakeld op bijna alleen dierlijk voedsel. Dit gebeurt bij veel zangvogels

Sterna | 2001 | | pagina 14