Tabel 2. Belangrijke aangetroffen soorten Soort Bescherming/ status vermoedelijk uitgezet op Goeree Rugstreeppad Kleine watersalamander Groene kikker Bruine kikker Gewone pad Tengere pantserjuffer Tangpantserjuffer Azuurwaterj uffer Gewone pantserjuffer Platbuik Grote keizerslibel Viervlek Geelvlekheidelibel Zwervende pantsterj uffer Zwervende heidelibel Zanddoorntje Veenmol Ondergedoken moerasscherm Stijve moerasweegbree Ongelijkbladig fonteinkruid Zilte waterranonkel Brede waterpest Fijn hoornblad Oeverkuid Geelgroene/dwergzegge Drienervige zegge Slijkgroen Grote boterbloem Haaksterrenkroos kranswieren Krabbenscheer* Wateraardbei* Waterdrieblad* Natuurbeschermingswet; EG- Habitatrichtlin, provinciale Rode Lijst Natuurbeschermingswet Natuurbeschermingswet/; Natuurbeschermingswet4 Natuurbeschermingswet landelijke doelsoort provinciale Rode Lijst provinciale Rode Lijst provinciale Rode Lijst provinciale Rode Lijst landelijke Rode Lijst landelijke Rode Lijst landelijke Rode Lijst provinciale Rode Lijst landelijke Rode Lijst landelijke Rode Lijst landelijke Rode Lijst landelijke Rode Lijst landelijke Rode Lijst Jonge Zwervende heidelibel Sympetrum fonscolombii. Bij de Ijsbaan werd de meest massale voorlplanlingsplaats van deze soort in Nederland gevonden. Foto: Kees Mostert. In het vervolg van dit verhaal zullen de onder zoeksresultaten op een rijtje worden gezet, die de volgende twee conclusies voor toekomstig beheer ondersteunen. De diepte van de poelen van ruim twee meter is een zeer goede keuze gebleken, want bij wisselen de waterstanden in combinatie met langdurig warm weer bleken veel poelen toch nog een hoe veelheid water te bevatten. Door de wijze waarop de meeste poelen met subsidie zijn aangelegd, is een bepaalde uniformiteit ontstaan kleine,ronde en diepe poelen). Het is verstandig bij het vervolg en andere poelenprojecten (zoals op Voorne) ook wat grotere poelen aan te leggen en enige variatie in vorm aan te brengen. Resultaten amfibieën Bijna 60% van de onderzochte poelen huisves ten éen of meerdere soorten amfibieën. De Rugs treeppad is de meest belangrijke soort. Hij werd in 41

Sterna | 2001 | | pagina 11