Bij een van de poelen in het Zandwallengebied groeide Stijve moerasweegbree Echinodorusraminculoides.Deze zeld zame soort werd onlangs ook langs een poel bij Meinderswaal in de duinen a a neet rollen, Foto: Kees de Kraker. 39 poelen ruim een kwartaangetroffen en is ver spreid over het hele gebied (in westelijke richting tot in de omgeving van de vuurtoren en in oostelij ke richting tot bij Havenhoofd). De poelen zijn onderling goed bereikbaar voor amfibieën. Dit blijkt uit de verbeterde verspreiding van de Groe ne kikker. Deze ontbrak namelijk tot halverwege de jaren negentig nog op een groot deel van Goe- ree. Het is redelijk om te veronderstellen dat een goede bereikbaarheid voor de Groene kikker ook een goede bereikbaarheid voor andere soorten amfibieën betekent. Resultaten libellen Er zijn in totaal twintig soorten libellen aange troffen (tabel 1Drie daarvan werden uitsluitend in het duingebied waargenomen. Bij tenminste dertien soorten is succesvolle voortplanting aan getoond. Bijzonder is het voorkomen van Plat- buik. Zwervende pantserjuffer. Zwervende hei- delibel, Tengere en Tangpantserjuffer. De Platbuik had zelfs een tamelijk grote populatie. Resultaten watervegetatie Het onderzoek leverde 163 verschillende plan tensoorten op, waarvan zeven boomsoorten. Uit de vegetatie blijkt de variatie tussen de poelen, want slechts 34 plantensoorten kwamen in meer dan 10 van de poelen voor. Ruim 30% van de poe len bevatten waardevolle tot zeer waardevolle watervegetaties. Dit op basis van zowel alle soor ten gezamenlijk als de individuele zeldzame of bijzondere soorten. De meest aangetroffen planten waren Klein kroos/bultkroos, Puntkroos, Grof hoornblad. Witte waterlelie. Grote waterweegbree, Zilte wa terranonkel en Smalle waterpest. I n de oeverzone domineren Fioringras, Gewone waterbies. Riet, Gele lis, Pitrus, Zeebies, Grote lisdodde. Heer moes, Zomprus, Watermunt, Ruwe bies. Blaar trekkende boterbloemGrauwe wilg en Wi tte wa terkers. Ook zijn zeven plantensoorten van de Rode Lijst (zie tabel 2.) gevonden. Een klein aan tal poelen bleken kranswieren te herbergen. Dit is indicatief voor schoon water. De vier gevonden soorten kranswieren zijn Stekelharig kranswier (5x), Gewoon kranswier (5x), Breekbaar krans wier (3x),Ruw kranswier (2x).Tenslotte moet de vondst van acht mossensoorten gemeld worden. De meeste daarvan werden langs de rand van de oever of net in het water aangetroffen. Gewoon sikkelmos (lOx) werd het meest opgemerkt, ge volgd door Puntmos (4x). De overige soorten waren slechts incidenteel. 42

Sterna | 2001 | | pagina 12