Fijne vogel van wijde verten... Morinelplevier, Maasvlakte. 27 september 2000. Foto: Gerard OuweneeL i 'u Gerard Ouweneel De ontluisterende ambiance van windturbines, electriciteitscentrale, kranen, bulkcarriers en tanks van de Maasvlakte Oil Terminal valt weg. Alleen zijn er nog de drie kleine vogels, half verscholen achter een terreinplooi. Behoedzaam voortkruipend, zijn ze nu kortbij. Een komt achter het bultje tevoorschijn. Nog dichterbij... 'als een weggeworpen bal komt hij over de heide aangerold', schreef Bengt Berg driekwart eeuw terug. Languit liggend met rondom de contouren van de cultuursteppe, alleen met de vogel. En als vroeger, fladderen de gedachten weg. Bengt Berg 'Met de trekvogels naar Afrika'.'De laatste der arenden' .'Het laatste paradijs' en'Mijn vriend uit Lapland'. Titels van boeken waarvan destijds tekst en foto's als vitriool inwerkten op het jeugdi ge gemoed. De Zweed Bengt Berg was de auteur en maker van de sublieme foto's die nu. ruim een halve eeuw later, nog stuk voor stuk moeiteloos op het netvlies zijn terug te halen. En de teksten: 'Lang nadat de twee andere vogels verdwenen waren in de wolken, bleef hij nog staan op den steen. Woelde in hem,eenzame.misschien het ver langen naar verre reizen op zonnige lentedagen hoog boven de aarde....?' Het is het verhaal van een mannetje Morinel dat op de fjelden van Zweeds Lapland in zijn eentje het legsel verzor gend, bespeurt dat hoog twee soortgenoten over vliegen. Natuurlijk, naar maatstaven van thans is zo'n tekst sentimenteel en niet vrij van pathos. Maar 75 jaar nadat Bengt Bergdie zinnen schreef, lezen vogelaars ze kennelijk nog steeds en maakt 'Mijn vriend uit Lapland' indruk. Want wie weet niet direct bij horen van het woord 'Lahol' dat het om Morinelplevieren gaat? Morinellen in Lapland Wat ook heftig inwerkte was de entourage waarin Bengt Berg uiteindelijk Lahol wist te be wegen te gaan broeden in zijn hand, een act die ik overigens toen al maar zozo vond. De foto's van het fjeldenlandschap, van de Kebnekaise en 'La- hols uitzicht' waren voltreffers. Desondanks zou het lang, te lang duren voor ik Bergs' opnamen kon toetsen aan de realiteit, die het toen nog 54

Sterna | 2001 | | pagina 24