BENGT BERG MIJN VRIEND UIT LAPLAND rine glansrijk won. Dat was op 21 juni 1983. Na lange ritten door de deprimerende dennenmassa van Centraal-Zweden 's middags na aankomst bij de poolcirkel, in Ammarnas naar boven, naar de be vrijding van de fjell. Daar, na nog geen uur rond sjouwen en eerste ontmoetingen met fjellsoorten, gebeurde het. Geattendeerd door een zachte maar toch verdragende triller aandacht voor een passerende plevier. Niet zo veraf en wat kleiner dan de overal aanwezige Goudplevieren. Snelle vlucht, een verenkleed getint met kleuren van de toendra, de zware witte wenbrauwstreep contras terend met de donkere schedel. Een Morinel! Na nog geen uur boven! Hoog en ver weg verdween de vogel. Het was zowel de eerste als laatste Mori- nelplevier van de Laplandreis, ondanks dagen dolen op de fjeldenships that pass in the night. Jaren later hadden vrienden dezelfde ervaring. Ook op de eerste dag van hun verblijf in Zweeds Lapland, bij Abisko. Een overkomende vogel, maar een die ver weg daalde. Op die plek aange komen vondenze de Morinel terug en deden ze de heftige ervaringen op die 'Mijn vriend uit La pland' zo'n meeslepend boek maken.Terug in Ne derland polste mijn vriend Jacques prompt Frits Jan maas voor een doek 'Morinellen in Lapland'. Waaraan deze nu werkt. Een lange rij herinneringen Bij de lange rij herinneringen aan fijne dagen die Schouwen-Duiveland sinds het eerste bezoek in 1962 bracht,staat 12 mei 1996 aangegeven met een uitroepteken. Andere data trouwens ook. Terug uit Zuidelijk Flevoland waar 16 Morinel- plevieren langs de Ibisweg de dag luister hadden bijgezet, lag thuis de boodschap dat er ook op Schouwen waren. Acht stuks, op een akker langs de Stolpweg.De volgende dag er heen.Tot verras sing geen vogelaars langs de Stolpweg. Wèl de 8 Morinellen op een spaarzaam begroeide.nog niet eens zo'n grote akker.de meeste al helemaal in zo merkleed. Het werd een middag waarnaar je later terugverlangt. Een middag van deels actief waar nemen en registreren, en deels alleen genieten. Pluizer en Pallieter. Weer wegfladderende ge dachten. Naar die troep van wel 125 Morinelple- vieren op 12 mei 1977 bij de Roerdompweg in Oostelijk Flevoland, exact 19 jaar eerder. Naar die 27 vogels op een kale akker langs de Roemeense Zwarte Zeekust op 3 november 1970. En vooral Omslag van het boek van Bengt Berg. naar die ene Morinelplevier van 25 september 1965 op de kop van Rozenburg,bij de zuidpier, op de laatste paar hectaren die toen resteerden van De Beer.... de apocalyps. Dorre data en aantallen ingescherpt door emoties. Vanwaar de welhaast sacrale benadering van Lahol? Want iedere voge laar spreekt het woord Morinelplevier in hoofd letters uit. En dissen onderelkaar van tijd tot tijd hun morinelverhalen op. Adrie over die troep van wel 50 vogels op de lange glooiende hellingen van La Serena in Spanje eind-april 1998. De Marra's

Sterna | 2001 | | pagina 25