Aan populatieveranderingen van vogels liggen allerlei oorzaken Len grondslag. Zo was de komst van de Vos op veel plaatsen van grote invloed op kolonievogels. Foto (niet uit hel besproken boek): Henk Hannsen. Inzichtverruiinend deel 1 behandelde zeldzame soorten komen in deel 2 ook aan bod,zij het dat men volstond met de status in de periode 1800-1997. De eerste Kleine Torenvalk die in 2000 de natie ten deel viel, kreeg nog een plaats, maar de Grijze Wouw van Barger- veen en de Monniksgier die zomer 2000 twitchend Nederland op stelten zette niet. Dat de behande ling van enkele in Nederland broedende soorten roofvogels verhoudingsgewijs wat meer pagina ruimte in beslag neemt dan bij andere soorten, heeft allereerst uit te staan met de bewogen ge beurtenissen die deze groep het hoofd te bieden had. Maar wellicht speelt secondair enigszins mee de voorkeur van een van de 3 auteurs, een auteur die zich ontpopt als een ornithologische Vestdijk. Een van de inleidende hoofdstukken getiteld 'Nederland in de 20e eeuw' geeft inzichtverrui- mend weer hoe het Nederlandse landschap de voorbije eeuw voor vogels veranderde. Dit hoofd stuk lezend, verbaast het slechts beperkte aantal soorten dat onze natie in die eeuw als broedvogel de rug toekeerde. Andere pasten zich aan, of zijn bezig dit te proberen, zoals de Grauwe Kieken dief, waarvan het huidige bestand in Nederland een ander broedbiotoop verkiest c.q. moest ver kiezen dan de tereinkeuze die de soort tot ver in de twintigste eeuw liet zien (vergelijk foto's pagina 16/17). Avifauna van Nederland deel 2 hanteert dezelf de naamgeving en soortvolgorde als deel 1De in 59

Sterna | 2001 | | pagina 29