Landschap 19 toen Avocet Omgeving Oude Hoeve op de Topografische kaart 1:25.000. De fotograaf stond op de plaats van het kruisje. broedgebied voor kiekendieven. Aan de strand zijde werden aan het einde van de 19de eeuw hoofden gebouwd om de stroming uit de kust te houden.Sinds 1872heet dit kustgedeelte de Rijks zeewering Oude Hoeve. De witte gebouwtjes aan de horizon waren een dij kmagazijn en een woning voor onafgebroken toezicht. Aan de westzijde van deze duindijken stond lange tijd een 'lantaarn', die naast het bekende Verklikkerlicht langsvarende schepen richting Brouwershaven moest waarschuwen. In de 20ste eeuw verbreedde het strand zich weer en werden zeewaarts van de hoge zeereep duintjes op het Verklikkerstrand gevormd en ont stonden zelfsjonge duinvalleien. Het ongeremde sluiven van de Verklikkerdui nen in de eerste helft van de 20ste eeuw zorgde er voor dat de afgebeelde dijkjes bij het Watergat voor een deel met zand bedekt raakten. Het zand stoof zo over het bestaande landschap heen. Ook nu gaat dat proces op bescheiden schaal nog door. Het gebied bleef buiten de Herverkaveling die na de stormvloed van 1953 werd uitgevoerd. Aan de zeezijde van de zeereep werd onlangs een fiets pad aangelegd. Tenslotte constateer ik dat dit beeld van de omgeving Oude Hoeve de laatste 40 jaar niet is veranderd en dat is op Schouwen-Dui- veland ook bijzonder! Frans Beekman In het artikeltje 'Oude namen voor Roerdomp en Kluut" (Sterna 2001-1schreef ik op gezag van het boek 'De Nederlandse vogelnamen en hun be tekenis' (1995), dat de afleiding van de Engelse benaming'avocet' voor Kluut onbekend is. Die mededeling prikkelde een kritische lezer die mij attent maakte op hel leuke boekje 'Vogel van de week' (1971) van Bert Garthoff. Daarin vond ik de volgende informatie over de herkomst van de naam avocet. Het Engelse 'avocet' en het Franse 'avocette' zijn afgeleid van het Latijnse'advocare' en dat be tekent oproepen of wegroepen. Avoceren is dan het roepend weglokken wat de Kluut doet om het nest met eieren of de jonge Kluten te beschermen. De Kluut loopt alarmerend met een afhangende 'lamme' vleugel vreemde bewegingen te maken en leidt 'door deze aanstellerij' de aandacht van een belager van de eieren of jongen af. Elders vond ik nog dat de Duitser Conrad Gesner in zijn 'De avium natura' (1555) het Italiaanse woord 'avosetta' voor het eerst gebruikte en meldde dat het afkomstig was uit het dialect van Ferrara. Een naamkundige afleiding gaf Gesner toen niet en dat gegeven werd overgenomen in het boekuit 1995. Frans Beekman Verhuizing In september is Frans Beekman verhuisd. Terug naar zijn geboorteplaats Den Haag. Na beëndiging van zijn jarenlange loopbaan als leraar Aardrijks kunde aan de Rijksscholengemeenschap te Zierik- zee, maakt hij een nieuwe start in een volgende le vensfase. Dichter bij zijn kinderen en klein kinderen. Als redactie waren we altijd erg ingenomen met zijn artikelen, die een groot publiek aanspreken. We zijn dan ook blij dat Frans heeft laten weten ook in de toekomst nog regelmatig bijdragen te leveren. Frans, het ga je goed! Redactie 34

Sterna | 2001 | | pagina 4