Schouw en-Duiv eland Activiteiten najaar 2001 Bram Coomans Natuur- en Vogelwacht Zaterdag 20 oktober Landtrek zangvogels waarnemen Locatie: Verzamelen: Tijdstip: Kosten: Leidingen informatie: Tip: trap duinovergang nabij rotonde Wester- schouwen idem 8.30 uur geen Leo Tromper (0111-417340) en andere leden van de Vogelwerkgroep warme kleding, een verrekijker en ge spitste oortjes! Het blijft een wonderlijk fenomeen, die trekbewegin- gen van vogels. Geen klok of startschot, ANWB of ver keerstoren komt er aan te pas en toch gaan ze stipt op tijd op weg en vinden feilloos de plek van bestemming. In groepen variërend van enkele tientallen tot vele honder den vliegen ze langs vaste routes en bakens. De uiterste punt van Schouwen is zo'n baken en ze zijn daar volgens Leo en de andere vogelaars ook nog eens goed waar te nemen. Je kunt dat voetstoots aannemen óf zelf eens ter plekke natrekken. IVN-afdeling Voorjaar2002 IVN-NatuurgidsencursusOosterschelderegio Cursusmedewerkers van de IVN-afdelingen De Bevelan- den en Schouwen-Duivelandzijn met de voorbereidingen van de IVN-Natuurgidsencursus 2002 begonnen. De op leiding duurt ongeveer anderhalf jaar en is bestemd voor mensen die hun redelijke basiskennis van natuur, milieu en landschap uit willen breiden en er vervolgens mee aan de slag willen als natuurgids. William van der Hulle (zie omslag Sterna) kan meer informatie verstrekken. Maandag 17 september t/m 26 november) Cursus Natuur en Landschap van Schouwen-Duiveland Locatie: Gebouw De Driehoek. Kerkhof NZ 8, Zierikzee Tijdstip: 20.30-22.00 uur Excursies: zaterdags van 9.30 -11.30 uur Kosten: f. 90.00 Leidingen Aanmelding: William van der Hulle 0111-672271 Bijz.heden: maximaal 18deelnemers! Deze basiscursus wordt wegens grote belangstelling voor de tweede keer dit jaar georganiseerd. Iedereen met inte resse voor de eigen leefomgeving kan deelnemen. In 7 theoriebijeenkomsten en 5 excursies passeren onderwer pen als: de geschiedenis van het landschap, bomen en planten, vogels, zoogdieren, zoet. zout en brak water, de Oosterschelde. natuurontwikkeling en natuurbeléving. De meewerkende docenten zijn behalve deskundig ook zeer betrokken op natuur en landschap van Schouwen- Duiveland. Cursisten ontvangen een map met uitgebrei de achtergrondinformatie. De cursus is uitermate ge schikt als voorbereiding op deelname aan de IVN- Natuurgidsencursus. Dinsdag 2 oktober Thema-avond: Mollen op Schouwen-Duiveland Locatie: Ecoscope, Wilhelminaweg 2, Renesse Tijdstip: 20.00-22.00 uur Kosten: geen Spreker: William van der Hulle Als voor één wezen op aarde het gezegde 'hoop doet leven 'opgaat is hel wel voorde mol. Hoe meer hopen,hoe meer leven! Veel van dat leven in een gladgeschoren gazon of voetbalveld betekent echter een hoop ergernis. Op Schouwen zijn de noeste tunnelbouwers alom aanwe zig: sinds enige tijd ook in de duinen. Iets om ongerust van te worden? Een grootscheepse mollenjacht inzetten? Praat er op deze thema-avond eens over met William van der Hulle. hij volgde beroepshalve een cursus 'mollenbe- strijden' en dat bracht heel wat teweeg. Zaterdag 6 oktober Activiteit Jeugdnatuurweek 2001 Locatie: terrein Scouting Zierikzee Van Veenlaan 1, Zierikzee Tijdstip: 10.00-12.00 uur Kosten: geen Leiding: William van der Hulle Organisatie: i.s.m. Jeugdnatuur- en Vogelwacht en Scou ting Zierikzee Bijz.heden: voor 7 t/m 12jarigen De Jeugdnatuurweek is een landelijke activiteit van Vogelbescherming Nederland, de Jeugdbond voor Na tuur-en Milieustudie (NJM) en het I VN-Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie. Hel thema is dit keer Vech ten of Vluchten. De IVN-afdeling, Jeugdnatuur- en vogel- 62

Sterna | 2001 | | pagina 32