Blauwborst, tegenwoordig ook broedvogel langs de kreken van Oost-Flakkee. Foto: Henk Harmsen. toen samen enkele wandelingen langs de kreken. Nu, twintig jaar later, wordt een publicatie voor bereid over de kreken op Goeree-Overflakkee. Na lange tijd bracht ik in verband hiermee on langs weer enkele bezoeken aan de kreken van Oost-Flakkee. Groote Kreek Op de Heerendijk bij het gemaal kijk ik in de richting van de Groote Kreek en zie hoe het land schap is veranderd. Een wandelpad flankeert aan de westkant de kreek en geen boer kijkt op of om naar een fietser langs de kreek in gezelschap van één of meer honden. Hij zou die fietser overigens slechts van één kant kunnen zien aangezien de an dere kant volledig schuilgaat achter een soort bos. Ideaal broedgebied voor Houtduiven,Eksters en Zwarte Kraaien. Die vogels zag ik er twintig jaar geleden ook wel, maar broeden was toen nauwe lijks mogelijk. Er vliegen twee Torenvalken rond de bospartijen en halverwege het pad langs de kreek geniet een visser in de luwte van een grote groene paraplu. Het is oktober en op de eeuwkan ten verwacht ik ganzen, eenden en steltlopers als Tureluur, Groenpootruiter en Wulp. Langs de ui terste rand van de oostelijke eeuwkant zitten zo'n honderd Smienten, in de kreek een enkel Water hoentje en Meerkoeten. Op de andere eeuwkant een komisch trio dat gewend lijkt te zijn aan de aanwezigheid van mensen. Een witte soepgans in gezelschap van een Kol- en een Indische gans. Van Tureluurs geen spoor, zoals ik ook in de andere kreken helaas moet constateren. Ganzen zijn er (nog) niet, maar op een gerooid aardappelveld enige honderden meters van de kreek bevinden zich vogels die ik daar twintig jaar geleden niet zag. Nijlganzen! Meer dan 150 stuks en de soort broedt ook langs de kreken. Bij dezelfde Groote Kreek op een andere plaats in de Heerenpolder zie ik dat hier en daar bordjes zijn geplaatst. Achter één van die borden de afge dekte voormalige vuilstort van Pulleman op de eeuwkant. "Natuurreservaat". Een blanco geo graaf zal hier over zo'n twintig jaar behoorlijk op z'n achterhoofd krabben. Twintig jaar geleden al noemde Jos Hendriks de "vuulpit van Pulleman" een geologisch raadsel. Aan de andere kant van de brug over de kreek blijkt een voormalige eeuw- 73

Sterna | 2001 | | pagina 11