Gezicht op dc Kleine Kreek vanaf de Bommelsedijk bij Zuidzijde. Foto:Frans Beekman. kant volledig weggevaagd. De "Stichting Zonne- maire" trachtte hier eindjaren zeventig gezonde, eerlijke producten te verbouwen op een minder waardig perceel temidden van kwistig gifspuiten- de landbouwers. En nu Weg "eeuwkant met goede herstelmogelijkheden". Ik kijk uit op een waterberging anno 2000. Galatheese Watering In de zomer van 2001 tref ik bij de Galatheese Watering aan de Zandweg zo"n zelfde waterber ging. Het reservoir is niet gevuld en in dit tijdelijke eldorado spot ik Oeverloper, Witgatje.Watersnip. Kemphaan. Blauwe Reiger en Bergeend. Soorten die ik ook vroeger hier aantrof langs de slikrand- jes en eeuwkanten van de Watering. Vooral in de graslandjes bij de Langstraat was het altijd goed snippen kijken en wat dat betreft lijkt er niet zo veel veranderd. Slechts één keer eerder stelde ik op Oost-Flakkee binnendijks het broeden vast van Kleine Plevieren en nu ben ik getuige van een geslaagd broedgeval in de Galatheese Watering. Twintig jaar geleden meldde ik in het Kreken boekje over de Bruine Kiekendief dat "een broed geval zeker tot de mogelijkheden behoortDat is nu realiteit geworden.Niet verwonderlijk natuur lijk gezien het algemene beeld in de Delta en dat zelfde geldt voor de Blauwborst. Niet verwonder- lijk.maartoch betekenen die Blauwborsten langs de Galatheese Watering een aangename verras sing. Kleine Karekieten en Rietgorzen broeden er eveneens en net als enkele andere kreken heeft de Galatheese Watering de status van natuurreser vaat gekregen. De ruilverkavelingsplannen wezen in 1980 bepaald niet in die richting. Weder om een aangename verrassing. Grote Gat en Kleine Kreek In het vroege voorjaar van 2001 kan ik na een vluchtige blik op de Weel met Meerkoeten en het Grote Gat met Grauwe Ganzen nauwelijks gelo ven dat ik me bij de Groote Kreek van Den Bom mel bevind. Aan beide zijden van de kreek is een bosrand verschenen met wandelmogelijkheden. Van een karakteristieke kreek in een open land schap is geen sprake. In 1979 schreef de Bolwerk- groepin opdracht van het ministerie van CRM in het rapport "Natuurwaarden en Cultuurwaarden in het landelijk gebied" dat kreekbeddingen een heel aparte mate van natuurlijkheid vertonen, dat IA

Sterna | 2001 | | pagina 12