zij onderling grote verschillen laten zien dus mede in relatie tot het natuur-arme bouwland een hoge diversiteitswaarde bezitten) en voorts dat zij moei lijk vervangbaar zijn. Ook de zeldzaamheidswaar- de is landelijk gezien erg groot". Ik geef onmiddel lijk toe dat de Groote Kreek een kwart eeuw geleden niet bepaald de meest interessante kreek was en wellicht blijkt na een inventarisatie dat daar nu nieuwe, andere winstpunten aanwezig zijn. Maar hoe dan ook, het is hier even schrikken. Op weg naar de Kleine Kreek blijkt de Kreek van Borgdorff geheel van de aardbodem te zijn verdwenen. Een foto van die kreek prijkte in 1980 op de omslag van het krekenboekje. Een riet kraag siert de beide kanten van de Kleine Kreek ten oosten van het landweggetje dat is vervangen door een alternatieve racebaan Schaapsweg - Middelharnis. Vanaf de Bommelsedijk in Zuidzij de gezien ligt het reservaatje Kleine Kreek er prachtig bijHier zij n altijd vogels aanwezig. In de kreek foerageren Wilde Eend. Slobeend. Kuif- eend en Krakeend. Knobbelzwanen zijn meestal aanwezig,evenals Nijlganzen en Grauwe ganzen. Meerkoeten en Waterhoentjes broeden er en bij overvloedige regenval blijken ze meesters in het ophogen van hun nest. Er zijn ook Gele en Witte Kwikstaarten, Patrijzen, Houtduiven, een clubje Kauwen,Scholeksters en broedende Kieften. Het is een genot te constateren dat hier na twintig jaar het landschap niet is aangetast en de vogelstand er mogelijk alleen maar op vooruit is gegaan. Sluiskreek De Sluiskreek van Oude Tonge stond twintig jaar geleden in direct contact met de toen nog zoute Krammer en week zodoende af van de an dere kreken. De Sluiskreek was rijk aan soorten. Vogels die in en bij de zoute Sluiskreek verble ven, waren in de andere (meer of minder brakke) kreken minder alledaags. Als voorbeeld in dat verband gelden Brilduiker. Middelste Zaagbek Steenloper en Zilverplevier. De waterkwaliteit van de verschillende kreken lijkt momenteel het grootste probleem voor de natuurwaarden en op dat punt lijkt er nu niet meer zoveel verschil tussen de kreken onderling. Verantwoordelijke instan ties schijnen die zorg te delen en dat biedt per spectief. Ondanks de vele aanslagen die hier tus sen oude en nieuwe sluis op het landschap zijn gepleegd is het nog steeds een fraai geheel dat het ten volle verdient om te worden beschermd. Magadalenakrcek Tot slot bekijk ik de Magadalenakreek tussen de huidige en de voormalige verkeersweg van en naar Rotterdam. Middenin de polder,bij de voor malige trambaan, in een Westlandachtige setting, zie ik begraasde weilanden langs de kreek. Ik ver heug me erover dal de Magdalenakreek nog zo mooi in het landschap kronkelt. Op de oevers zie ik Wulpen en verder voornamelijk eendachtigen en het lijkt alsof rustgebied de belangrijkste func tie is van de kreek. Hier geen fiets- of wandelpad en evenmin misplaatste bosjes ten behoeve van joggers en hondenuitlaters. De Magdalenakreek manifesteert zich als rustgebied voor eenden en ganzen in een natuur-arme polder en onder streept de hierboven geciteerde uitspraak van de Bolwerkgroep. Inderdaad, de voormalige kreekbeddingen laten grote onderlinge verschil len zien. Literatuur De Kreken van Oostflakkee. 1980. Uitgave van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree en Overflak- kee Natuurwaarden en Cultuurwaarden in het landelijk gebied. 1979. Staatsuitgeverij "s Gravenhage 75

Sterna | 2001 | | pagina 13