Het broedbiotoop van de Boomleeuwerik bevindt zich aan de rand van een zandverstuiving in het Zeepe. Hier een ex cursie van de Natuur- en Vogelwacht in deze omgeving (november 1985). Foto: Ted Sluijter. gelmatige broedvogel was van het duingebied van Schouwen. Toch zijn er in de literatuur maar heel weinig broedgevallen bekend. Het ging in die ge vallen ook om slechts een enkel broedgeval zoals in 1974 bij Renesseen in 1975,1976 en 1981 in het Zeepe. In 1983 werd daar -voorlopig- het laatste zekere broedgeval op ons eiland én in Zeeland vastgesteld. De ontdekking van de nieuwe broedgevallen in het Zeepe sinds 1999 is opmerkelijk. In de rest van het Nederlands duingebied vergaat het de soort slecht en is sprake van langzame afname. En de Boomleeuwerik heeft het duidelijk naar de zin in het Zeepe. Uit de inventarisatiegegevens van onze Vogelwerkgroep blijkt dat er in 2000 zelfs sprake was van 3 broedgevallen. Conclusie In het licht van de landelijke ontwikkeling, zeker die in het duingebied, is de hervestiging van de Boomleeuwerik in het Zeepe als broedvogel een zeer aangename verrassing. De soort is be hoorlijk kritisch in de keuze van het leefgebied. De snelle toename tot drie paar doet vermoeden dat de kolonisatie wellicht door kan gaan. Uiter aard is deze hervestiging en toename ook voor terreinbeheerder Natuurmonumenten een ver heugende ontwikkeling. Het maakt het Zeepe nog waardevoller dan het al was! De keuze voor het tegengaan van verdere verstruiking/verbos- sing van het Zeepe door o.a. begrazing werpt zijn vruchten af. Ook andere kritische en typische duinvogels profiteren hiervan. Ook de komende jaren zet de Vogelwerkgroep haar onderzoek in het Zeepe voort en zal de ont wikkeling op de voet volgen. Mei dunk aan de inventariseerde/s van de Vogel werkgroep in het Zeepe: Anton van Berchum, Hennie Ravèsteijn, Ted C.J. SluijterLeo Tromper en Mario de Vlieger. Literatuur: Buise,M.A.&F.L.L.Tombeur. 1988. Vogels lussen Zwin en Saef- tinghe,de avifauna van Zeeuws-Vlaanderen. Vergeer. J-W G. van Zuylen. 1994. Broedvogels van Zee land. WalhoutJ. F.Twisk 1998. Vogels van Walcheren. Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Scfiouwen- Duiveland 1986. De Vogels van Schouwen-Duiveland. 77

Sterna | 2001 | | pagina 15