Wanneer de gelegenheid zich voordoet bouwen Huiszwaluwen ook graag hun nest in een raamkozijn, zoals hier in Hongarije. Dit geeft levens een verklaring voor de Franse naam: Hirondelle de fenètre, raamzwaluw. Foto: Ted Sluijter. riode'slechts'met 18% achteruit.Gelukkig stabi liseerde de eilandelijke populatie zich de volgen de vijf jaar op het niveau van ongeveer 60% ten opzichte van 1993. De totale Nederlandse popula tie verkeert op een niveau van 90% t.o.v. 1993. Dat betekent dat het op Schouwen-Duiveland -en dat geldt helaas ook voor het hele Deltagebied- slecht gaat met de Huiszwaluw in vergelijkingmet de to tale Nederlandse populatie. Het gaat bij de ach teruitgangvan de Huiszwaluw om een combinatie van factoren zoals verstedelijking, luchtveront reiniging, voedselsituatie, broedsucces, weer en klimaat en -misschien belangrijker dan we den- ken- de situatie in de winterkwartieren. De om standigheden in Afrika zouden een mogelijke verklaring voor de grote terugval in de jaren '94- "95 in Nederland kunnen zijn. De West-Europese Huiszwaluwpopulatie overwintert ten zuiden van de Sahara in Kenia. Tanzania en Zimbabwe. Als tijdens hun overwinteringsperiode in deze gebie den zich calamiteiten voordoen waardoor er grote sterfte optreedt -te denken valt aan groot schalig gebruik van insecticiden, grote droogte enz.- dan is het gevolg hiervan onherroepelijk dat er het volgend voorjaar minder vogels bij ons te rugkomen. Helaas is de precieze plaats waar de Nederlandse populatie zich 's winters in Afrika ophoudt niet bekend. Uitgebreid ringonderzoek zou hier duidelijkheid over kunnen verschaffen Fenologie en weer De eerste Huiszwaluwen op Schouwen-Duive land werden dit voorjaar pas begin mei gezien.dat is later dan normaal. Daarna duurde het nog en kele weken voordat de volledige populatie aan wezig was. De lente was dit jaar zonnig en zacht maar aan de natte kant. hetgeen voor Huiszwalu wen niet zo nadelig is in verband met de beschik baarheid van voldoende klei dat als nestmateriaal dient. De zomer kenmerkte zich als warm, zonnig ennatmaar indemaandjuliwas hetdetweedeen de derde week voor Huiszwaluwen slecht weer met regen, harde wind en temperaturen onder normaal. Daarna herstelde het weer zich en het 79

Sterna | 2001 | | pagina 17