bleef tot en met augustus warmer dan gemiddeld. Toch was het opvallend dat de meeste Huiszwalu wen begin september al uit de kolonies waren ver dwenen. Zou het misschien toch het gehele broed- seizoen te nat zijn geweest? Het gevolg hiervan zou kunnen zijn dat veel broedparen niet meer aan een tweede broedsel zijn begonnen. Of lag de oorzaak bi j de late aankomst van de meeste vogels in de kolonies? Tijdens een zeetreklelling bij het Oude Vuur (Nieuw-Haamstede) werd op 2 sep tember door leden van de vogelwerkgroep een groep van 28 Huiszwaluwen die in zuidelijke rich ting trokken gezien en op 14 oktober trokken nog 2 late exemplaren langs de trektelpost boven aan de grote trap te Westenschou wen. Latere waarne mingen van de soort op Schouwen-Duivelandzijn mij niet bekend. Conclusie Sinds het begin van de integrale tellingen in 1993 is de stand van de Huiszwaluw op Schouwen- Duiveland met meer dan 40% teruggelopen. Dat is veel meer dan de landelijke teruggang die in de zelfde periode ongeveer 10% bedroeg. Om on duidelijke redenen was 2001 een slecht jaar voor Huiszwaluwen op ons eiland. Hopelijk herstelt de Huiszwaluwpopulatie zich van de dip die ze in 2001 heeft opgelopen. Vanuit de vogelwerkgroep zullen we waar mogelijk daaraan blijven werken. Komende winter worden er -volgens een nieuw procédé- weer kunstnesten vervaardigd. Deze worden tegen kostprijs aangeboden aan een ieder die ze op een geschikte plaats wil ophangen. Ver der zullen we door voorlichting en adviezen pro beren bestaande kolonies in stand te houden. Dankwoord Deze negende integrale Huiszwaluwtelling werd uitgevoerd door de volgende personen: J. Brusselaars. G.v.d.Ende.l.D.v.d.Ende.J.v.Felius. H.Ravesteijn.T.Sluijter.L.Tromper.P.Verkerk en M.de Vlieger. Allen dank hiervoor! Nawoord Geïnteresseerden in het plaatsen van een Huis zwaluw-kunstnest aan hun woning kunnen con tact op nemen met: Gijs van den Ende Oester straat 77 4301 ZL Zierikzee 0111 -414831 of met: Ted Sluijter Repel 7 4328 CB Burgh- Haamstede 0111 -653014 Literatuur Van den Ende, G.EC. Huiszwaluwpopulatie op Schouwen-Dui- veland lijkt zich te stabiliseren. Sterna 45 nr. 4 Leys.H en Van Dijk, A. Huiszwaluwen in 2000 een tikkeltje posi tief. Sovon N ieuws 14 nr. 2 80

Sterna | 2001 | | pagina 18