GEMEENTE GOUDS telijke deel van de Tiendgorzen besloeg, was een doorgang gegraven naar het Hitsertsche Gat, waardoor een recreatiehaven om te dromen ont stond, die dan ook allengs gevuld raakte met aller lei vaartuigen. Illegaal dus! Na veel schermutse lingen barstte begin 1978 de bom. Met een in gespierde taal gestelde advertentie van 5 januari 1978 in het streek-huis-aan-huisje stelden Burge meester en Wethouders van Goudswaard de eige naars/gebruikers van de zich in de "Put in de Vlas- tiendengorzen' bevindende vaartuigen veel naars in het vooruitzicht, indien ze niet opkrasten. 'Het verbod', zo betoogde de advertentie/beoogt het oeverlandschap in deze gemeente te beschermen tegen storing of ontsiering, aantasting van het na tuurlijk milieu te voorkomen en gebieden van biologische of andere bijzondere waarden te be schermen". De naam 'Vlastiendengorzen' in plaats van 'Tiendgorzen' was en is overigens voor schrijver nieuw. Maar goed. de gemeente Gouds waard liet het bij verbaal geweld en het kwam niet van 'verwijdering op uw kosten van het onderha vige vaartuig". Anno 2001 wordt het westelijk deel van de Tiendgorzen ingenomen door een heuse jachthaven, die ook als zodanig staat aangegeven op kaarten. Van 'onmacht omzetten in beleid', in dien men het lef mist om op te treden, wist de over heid bijna een kwart eeuw geleden dus ook al. Maar in het open rivierlandschap tussen Ventja gersplaat en Spuintond detoneert die jachthaven lelijk. Het resterende deel van de Tiendgorzen werd na 1970 omgezet in akkerland. Niet voor lange duur dus. want thans is er een nieuwe start. Of eigenlijk, een doorstart. Vegetatiesuccessie Zomer 2001, tussen 16 mei en 13 juli, bezocht schrijver de Tiendgorzen viermaal. Conform ver wachting viel bij die excursies vast te stellen dat de vegetatieontwikkeling snel doorzette. Op 16 mei was van vegetatie nauwelijks sprake. Bij hoogwa ter op het Hitsertsche Gat bleek de open verbin ding met dit buitenwater aan het doel te beant woorden. Via de lange, in de lengte van de gorzen aangebrachte kreek, had het water de kom be reikt aan de westzijde, waarop het kijkscherm uit zicht geeft. Op de brede pias-dras staande kleiige oevers en banken hielden zich o.a. 7 Zilverplevie ren, 8 Bontbekplevieren en een Bonte Strandlo- per op. Drie weken later.op 9 juni. viel van uitbun- Burgemeester en wethouders ven Goudswaard brengen de nav ter kennis van de eigenaars/gebruikers van de zich m de „Put" zen bevindende vaartuigen; Ingevolge artikel 226b, 1e lid, van de Goudewaardae Polltieve verboden de gronden en de binnen deze gronden gelegen wa de hoofdwaterkeringen van het Spui, Haringvliet en Vuile Gat: a. te gebruiken, in gebruik te geven of In te richten ais recreath b. te gebruikert, in gebruik te geven of in te richten als at één of meer boten; c. op deze gronden of hierbinnen gelegen wateren voor r bouwsels en getimmerten voor zover niet vallende ondt Woningwet alsmede voorwerpen op te richten, te plaatsen o Dit verbod beoogt het oeverlandschap In deze gemeente storing of ontsiering, aantasting van het natuurlijk milieu te vc van biologische of andere bijzondere waarden te beschermen. Wij hebben geconstateerd, dat u in strijd met dit verbod rr ligplaats hebt ingenomen in de zogenaamde „Put" in kadastraal bekend gemeente Goudswaard, sectie C, nre. 5« en 720. Wij verzoeken, zo nodig gelasten u het onderhavige vaartuii doch uiterlijk binnen één maand na plaatsing van deze publik ligplaats te verwijderen en dit vaartuig over te brengen r niet in strijd is met bovengenoemde bepaling uit de Gouds* ning 1948. Aan deze lastgeving verbinden wij de waarschuwing, dat h< bij niet nakoming van de gegeven last, van gemeentewe worden verwijderd en opgelegd met toepassing van politiet 210 van de gemeentewet. Wij vestigen er uw aandacht op, dat op grond van de Wet adr overheidsbeschikkingen tegen voormelde beschikking bir verzending van deze brief een gemotiveerd bezwaarschrift bij ons college. Tenslotte maken wij van deze gelegenheid gebruik om u de eigenaar/beheerder van de onderhavige „Put" hebbel treffen, waardoor het verdere gebruik van de onderhavige heid voor één of meer boten wordt belet. Indien de eigenaar/beheerder niet aan die lastgeving voldoe het verdere gebruik van de onderhavige „Put" als aanlegt meer boten worden belet door afsluiting van de doorvaart* en het Vuile Gat. Goudswaar Burgemeeste ba secretaris R J SMOOKl Aankondiging van B&W van Goudzwaard in het Nieuwsblad van de Hoeksche Waard van 5 januari 1978 De jachthaven is er nog. Foto: Gerard L. Onweneei diger vogelleven te genieten. Op de hogere rug gen was de vegetatie in volle ontwikkeling, over de lagere pias-dras staande terreindelen kwam een groen, nog niet aaneengesloten vegetatiedek tevoorschijn. De nabijgelegen buurtschap Nieu- wendijk is nog steeds een van de Hoeksche 83

Sterna | 2001 | | pagina 21