Waardse centra voor Huiszwaluwen, waarvan er veel joegen boven geïnundeerd staande perceel tjes, of nestspecie verzamelden. Jagende Dwerg sterns, waaronder een paartje in de weer met voedseloverdracht, waren een verrassing. Waar schijnlijk betrof het vogels afkomstig van de kolo nie op het Zwartseiland op de Ventjagersplaat. Bij de in de tabel opgevoerde aantallen paren van di verse soorten steltlopers die territoriaal gedrag vertoonden, behoorden niet de 14 Bontbekple- vieren,rustend opeen kleiruggetje. Weer 3 weken later week het beeld af van eer dere bezoeken. Als gevolg van een buiten het nor male patroon vallende lage waterstand op het bui tenwater, was op de Tiengorzen minder water. De hoofdkreek vormde niet langer een aaneengeslo ten waterloop, maar stond deels droog. De bij de vorige bezoeken geïnundeerd staande terreinde- len waren kale moddervlakten met verspreide poelen. Met het broedseizoen achter de rug was deze terreingesteldheid ideaal voor concentraties steltlopers, waaronder Kemphanen en Grutto's. Bij de Grutto's bevonden zich opmerkelijk veel eerstejaars vogels. Vanaf het tegenoverliggende Tiengemeten kwamen 2 Bruine Kiekendieven jagen op de Tiendgorzen en binnendijks riep een Groene Specht,een soort die ook in de Hoeksche Waard bezig is aan een zegetocht. Veertien dagen later was het saai. Vijf boven de kreek vissende Dwergsterns gaven levendigheid, maar verder ontbraken concentraties steltlopers. Wellicht had een man met een los ronddollende hond eerder voor verstoring gezorgd. Door het hoge water ontbraken slikkige oeverstroken. Het vegetatie- dek was nagenoeg gesloten en op de hoger gele gen terreindelen waren al fors uit de kluiten ge wassen dislelarealen begonnen aan hun opmars. Getijwerking Het is voorbarig om aan de hand van 4 excur sies, uitgevoerd tijdens de eerste maanden van het bestaan van de Tiendgorzen als "nieuw' natuurge bied, zich een oordeel aan te matigen. In ieder geval ziet het ernaar uit dat de open verbinding met het buitenwater.in combinatie met terreinde len waarvan het maaiveld zich net tussen de ge middelde hoog- en laagwaterstanden bevindt, ef fect hebben. Desondanks moge duidelijk zijn dat. zonder begrazing en/of maaien, de Tiendgorzen snel zullen dichtgroeien. Hetgeen trouwens zon- Tabel 1. Waargenomen vogelsoorten op de Tiendgorzen tijdens 4 excursies zomer 2001 soort 16 mei 9 juni 30 juni 13 juli Aalscholver 2 Kleine Zilverreiger - - 1 1 Wilde Eend 15 aanw. aanw. 20 Slobeend - 1 - - Wintertaling - - - <10 Krakeend 2 lpr - - Smient - - - 4 Kuifeend 3 - - - Bergeend 6 10 4 4 Grauwe Gans - - - 56 Nijlgans 1 - 20 - Knobbelzwaan 2 - - - Scholekster 4 5pr+ 3 2 Kievit 5 15pr+ 150+ <25 Zilverplevier 7 - - - Bontbekplevier 8 14 3 1 Kleine Plevier - 2Pr - - Grutto - 25-30 - Witgat - - 1 1 Tureluur 1 5-10pr <10 - Bonte Strandloper 1 - - - Kemphaan - - 40+ 20 Grote Manlelmeeuw 6juv - - - Kleine Mantelmeeuw - - 2 - Zilvermeeuw 4 - - 3 Kokmeeuw 2 aanw. aanw. 2 Visdief - 1 3 - Dwergstern - 3 - 5 Gele Kwikstaart - 4 - - der voornoemde beheersmaatregelen ook geldt voor andere in de regio op stapel staande nieuwe natuur. Wordt erop gespeculeerd dat het na 2015 lopende gedempte getij zal zorgdragen voor bio toopdiversificatie? Laten wij ons daarop niet te veel verlaten. Hetgeen nu op de Tiendgorzen werd verricht valt te beschouwen als vingeroefening voor aan zienlijk omvangrijker projecten in het noordelijk Deltagebied. Allereerst op Tiengemeten en daar na, onder de vlag van Deltanatuur met een budget van ruim 330 miljoen gulden, nog meer ontpolde- ringen. De vraag rijst dan op wat voor nieuwe na tuur Deltanatuur de komende jaren ons zal ont halen. Een soort eenheids nieuwe natuur, een paradijs voor nog meer broedende ganzen van verschillende soort. Eksters en een standaard pakket zangvogels? Of gaat men van meet af aan zodanig creatief aan de slag dat een rijker mo- 84

Sterna | 2001 | | pagina 22