Eind juni waren er ai tientallen Kemphanen op de Tiendgorzen. Foto: Henk Harmsen. zaïek aan nieuwe natuur gaat komen, rekening houdend met mogelijkheden voor kustbroedvo- gels, weidevogels en opvang van ganzenconcen- traties, inmiddels nodig voor het gehele jaar rond. Want hoe dan ook.ontpolderingen nemen akkers weg, traditionele voedselgebieden voor overwin terende en inmiddels ook 's zomers talrijk aanwe zige ganzen. Over creatieve maar ook noodzake lijke oplossingen om de rijke avifauna te houden die het noordelijk Deltagebied thans nog her bergt, vielen de laatste tijd vanuit de hoek van het Rijksinstituut voor Kust en Zee in Middelburg be- hartenswaardige zaken te lezen. Literatuur Anema. K. 2000. Tiengemeten. Eiland van wildernis, weelde én weemoed. Uitgave Stuurgroep Tiengemeten. Anonymus. 2001Burgemeester Fleers opent zomerkade Tiend- gorzen.Tiengemeten- nieuws Nr. 2 jaargang 3. Arts,F.A..J.Graveland& P.L.meininger^OOO.Kustbroedvo- gels. vegelaliesuccessie en natuurontwikkeling: implicaties voor toekomstig beheer van kustgebieden. Limosa 73:13-28. Deltanatuur.2000. De Blauwe Long, robuust en veilig. Visie op de naluurmogelijkheden van deltanatuur in de Rijn-Maasmon ding. Uitgave Bosch Slabbers Meininger. P.L., F. A. Arts N.D. van Swelm.2000. Kustbroed- vogels in het Noordelijk Deltagebied. Ontwikkelingen, knelpun ten, potenties. Rijksinstituut voor Kust en Zee/RIKZ. Slichting Ornithologisch Station Voorne/SOSV. Ouweneel. G.L. 2000. In 2005 Haringvlietsluizen op een kier. Sterna 45:38-43. 85

Sterna | 2001 | | pagina 23