Gezicht op Eikerzee (1946) Deze keer laat ik een foto zien van het polderlandschap op Schouwen. Het was natuurlijk even puzzelen waar de fotograaf had gestaan. Uiteraard op een dijk, want dan zie je meer van het land. Een onverhard weggetje onderlangs de dijk komt meer voor. De dijk blijkt de zeewering tussen West Repart en Oost Repart tussen Renesse en Scharendijke te zijn, precies op het punt waar tegenwoordig de Brouwersdam begint en Rijksweg 57 breed en machtig Schouwen binnenkomt. West Repart bestaat niet meer, Oost Repart met het Koepeltje nog wel. Het kerkje van Eikerzee aan de horizon staat er niet meer, het werd in 1959 afgebroken.. Ooit liepen de smalle duinen aan de noordkant van Schouwen tot bij Scharendijke en zelfs nog verder richting Den Osse. Die duinen sloegen vaak door, want de geul van het Brouwershavense Gat liep hier vlak onder de kust en knaagde aan het land. De dijk op de foto is in 1608 als inlaagdijk aangelegd. Na een eeuw van kustproblemen liep in 1698 de inlaag voorgoed onder. Op het huidige strandje sta je dus in feite in de inlaag uit 1608. De stukjes dijk West en Oost Repart zijn restanten of nollen van de ooit tot stuifdijk versterkte duinen. Opvallend in de oude polders was vroeger de af wisseling van bouwland en grasland. De koeien die daar liepen zorgden niet alleen voor melk, maar ook voor mest die op de tarweakkers hard nodig was. Bovendien werd die mest op het boom loze eiland wel als brandstof gebruikt. Een oud rijmpje zegt: "Schouwen is een goed land, de koei en geven boteren schijten er de brand". De afwis seling van akkers en weilanden (met drinkput ten!), die functioneel was voor de gemengde boerenbedrijven, zorgde voor een gevarieerd landschap. Er lag nog steeds de middeleeuwse verkaveling. Het gebied van de foto tussen Renesse en Scha rendijke is wat jonger dan de rest van polder Schou wen en ligt ook wat hoger, namelijk 0 tot 1 meter NAP. Daar overheerst het bouwland. De nazomer- zon werpt schaduwen van de opgeschoten Elzen over het weggetje, dat niet meer is dan een karren spoor. Op het land zien we bonenruiters. Dit gevarieerde landschap had een grote aan trekkingskracht voor vogels. Op zoek naar vogels als Tureluur, Kluut, Kievit, Grutto en Scholekster kwamen 70 jaar geleden leden van de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie naar Schouwen en zij waren verrukt over het landschap dat ze zagen. De jonge bioloog Jan Joost ter Pelkwijk (omgekomen in de Slag op de Javazee in 1942) verwoordde het als volgt: "Van boven gezien lijkt het land wel wat op een hors d'oeuvreschaal. Hek jes en heggetjes, wegen en dijken, slooten en boschjes deelen het land in tallooze kleine stukjes. Het is als de achtergrond van een oudvlaamsch schilderij vol afwisseling en ieder plekje heeft zijn eigen bekoring" (Kampboekje NJN 1934). Het is de vraag of de Schouwse natuurliefheb bers die horsd'oeuvreschaal en het oudvlaamse schilderij van de Haagse student uit een gegoede familie meteen voor ogen zagen. Zij kenden in ieder geval de polders goed en konden zich van daaruit die schaal met gevarieerde koude hapjes wel weer voorstellen Tenslotte nog iets dat mij ook opvalt bij deze foto. Alles wat boven de dijk uitsteekt, zoals een bosje bij een boerderij, een kerktoren of een molen, had vroeger een betekenis voor de scheep vaart. Bij het binnenvaren van de gevaarlijke zee gaten met hun veranderende geulen en zandpla ten had de zeeman naast de zeekaart een uitvoerige gedrukte beschrijving, waarin we de objecten op het land tegenkomen. Zo staat in het boekje bij de zeekaart uit 1869 dat men om de 10de zwarte ton in het Brouwershavense Gat te vinden. "Eikerzee in het westeinde der boomen van Van der Bout "op één lijn moet zien. Het maken van een foto van het landschap duidt op belangstelling daarvoor van bezoekers. Dergelijke ansichtkaarten kom je nu niet meer tegen op Schouwen-Duiveland, wel op Texel. Welke fotohandelaar durft een mooie serie te maken van de Schouwse landschappen, inclusief het nieuwe Prunje-gebied? Frans Beekman 66

Sterna | 2001 | | pagina 4