Doordat de verschillende generaties elkaar overlappen kun je de Gehakkelde aurelia bijna het hele vlinderseizoen waarnemen. I lier samen ractTumslak. Foto: Henk Harmsen. de waarneming van een Landkaartje. De soorten van bos en struweel onder de vlinders waarvan de rupsen op brandnetels leven (Landkaartje. Ge hakkelde aurelia), vertonen een duidelijk positie vere trend dan de vlinders die een meer open landschap prefereren (Kleine vos. Dagpauwoog). De Gehakkelde aurelia wint de laatste jaren dui delijk terrein. Nu is dal bij deze soort in het verle den wel vaker voor gekomen. De soort breidde zich vanuit het zuidoosten over Nederland uit.om vervolgens weer te verdwijnen. Nogal wat dier soorten vertonen op de lange termijn populatie- of areaalschommelingen, waarvan de oorzaken ons lang niet altijd duidelijk zijn. Anton Baaijens van de Vlinderwerkgroep Mid den- en Noord-Zeeland deed het afgelopen sei zoen insectenonderzoek in het duingebied Hel Zeepe bij Burgh. Hij ontdekte hier een populatie van de Kleine parelmoervlinder, waarvan de rup sen op viooltjes leven. Enkele jaren geleden was deze soort wat talrijker en verscheen ze ook in de tuinen in het dorp. De afgelopen twee jaar was dal niet het geval. Zo kunnen bepaalde soorten op korte afstand van je woonomgeving voorkomen zonder dat je er ooit wat van ziet, alleen omdat ze zich zelden over grote afstand verplaatsen of zich slechts in een bepaald biotoop ophouden. Behal ve de parelmoervlinder vond Anton ook een klei ne populatie van de Bruine eikenpage. Met argusogen Een groep vlinders die het als geheel vrij goed deed waren de zandoogjes. De rupsen hiervan leven op verschillende soorten grassen. Chris van de Brugh noemt "het Oranje zandoogje als sei zoentopper. zelfs nog beter dan zijn bonte neef. Trouwens ook over Bruin zandoogje en vooral Argusvlinder viel zeker niet te klagen.!" De mees te zandoogjes moeten we niet in onze tuin zoeken, maar in ruige bermen, op dijken, graslanden, bij heggen en braamstruwelenOp de goede plaatsen 70

Sterna | 2001 | | pagina 8