Vale Gieren op Schouwen-Duiveland Een aantal Vale Gieren op de Schouwse duinen. Foto:Niels de Schipper. Leo Tromper Eén van de nieuwsuitzendingen van maandag 2 juli 2001 meldde de aanwezigheid van 18 Vale Gieren in de omgeving van Noordwijk. Een zeer zeldzame waarneming van deze soort in Nederland en zeker van zo'n groot aantal!. De alarmbel In tegenstelling tot de zogenaamde 'twitchers' - dit zijn vogelaars die elke zeldzaamheid in ons land proberen te zien- ga ik voor zeldzame vogels niet het land in. Behalve als deze op Schouwen- Duiveland worden waargenomen. Mits de tijd en het gezinsleven dit toelaten, begeef ik mij dan naar de plaats van waarneming. Toen ik dan ook op woensdagavond om 22:30u. gebeld werd doorTheo de Kuiper met de melding dat de Vale Gieren van Noordwijk nu in de Meeu wenduinen op Theunisses hil zaten, moest en zou ik de dieren zien. Helaas zou het al donker zijn voordat ik bij de gieren zou arriveren,dus besloot ik de volgende dag direct na het werk er naar af te reizen. 's-Ochtends vroeg zou vanwege de afwe zigheid van thermiek toch weinig kans bieden. Aldus de volgende dag om half vijf gelijk in de auto gestapt en zo snel als het verkeer en de snel heidslimieten het toelieten naar de ingang van vliegveld Haamstede gereden. Helaas moest ik genoegen nemen met een beeld van schitterende duinen, maar.geen Vale Gier te zien Gieren en brullen. Het niet direct kunnen spotten van de Gieren bracht mijn gedachten terug naar dat prachtige verhaal van Ted Sluijter, die zich begin juni 1999 na een dergelijk avondlaat telefoontje met grote spoed naar een vermeende Vale Gier spoedde in Zonnemaire: Vogelend Schouwen-Duiveland was begin juni 1999 gespitst; er hield zich op Noord-Beveland een Vale Gier op. Een over- steekje over de Oosterschelde moest er toch in kunnen zitten voor deze joekel! Helemaal zenuwachtig waren we toen de mel ding op 2 juni van 'twitchers' kwam: 'het exem plaar is opgestegen in Kamperland en richting Oosterschelde verdwenen'. Maar op 2 juni geen Vale Gier gezien... Na 2 juni kwam 3 juni (dat is al jaren zo). Op die bewuste dag komt bij Ted een te lefoontje binnen om ca. 22.15: 'zeg Ted, die Vale Gier zit hier bij ons op de kerk in Zonnemaire'. Dat zijn momenten waar menig cardioloog werk meekrijgt. Ted vraagt (voor alle zekerheid..) om de vogel te beschrijven: 'nou ja, wat vaal bruinig, haaksna- 9

Sterna | 2002 | | pagina 11